Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił zamiar przeprowadzenia przeglądu proponowanego przejęcia Telegraph Media Group przez fundusz inwestycyjny RedBird IMI wspierany przez Abu Zabi, powołując się na potencjalne względy interesu publicznego. W poniedziałek RedBird IMI ujawniło swój plan przejęcia kontroli nad magazynami The Daily Telegraph, The Sunday Telegraph i The Spectator, wyrażając obawy dotyczące wpływu, jaki może wywrzeć na działalność The Telegraph.
Brytyjska sekretarz ds. mediów Lucy Frazer wyraziła swoje obawy w ujawnionym w środę publicznym liście skierowanym do RedBird IMI. W swoim piśmie wyraziła skłonność rządu do wydania zawiadomienia o interwencji w interesie publicznym, stwierdzając, że obawy skłoniły do dalszego badania potencjalnych konsekwencji transakcji dla interesu publicznego.
RedBird IMI, spółka joint venture pomiędzy amerykańską firmą RedBird Capital i International Media Investments z Abu Zabi, wyjaśniła w środę, że nadal angażuje się w utrzymanie istniejącego zespołu redakcyjnego magazynów The Telegraph i The Spectator. Konsorcjum ujawniło, że zabezpieczyło pożyczki na łączną kwotę około 1,2 miliarda funtów (1,5 miliarda dolarów) w celu przejęcia kontroli nad spółką-matką prawicowych tytułów.
Grupa Telegraph, kontrolowana przez braci bliźniaków Fredericka i Davida Barclayów przez prawie dwie dekady, stanęła przed wyzwaniami finansowymi, które doprowadziły do decyzji o sprzedaży. Bank of Scotland wyznaczył w czerwcu syndyka holdingu z Bermudów w związku z niespłaconymi długami, inicjując proces sprzedaży.
W zapowiedzi RedBird IMI zawarto plany całkowitej spłaty zadłużenia, co umożliwi wyjście grupy medialnej spod zarządu komisarycznego. Spółka joint venture wyraziła również zamiar konwersji znacznej pożyczki zabezpieczonej pod tytułami The Telegraph i The Spectator na kapitał własny. RedBird Capital, kierowany przez byłego prezesa CNN Jeffa Zuckera, miałby wówczas niezależnie nadzorować publikacje, a IMI przyjęłaby rolę pasywnego inwestora.
Jednak proponowane przejęcie wywołało obawy wśród niektórych prawodawców Partii Konserwatywnej, co skłoniło grupę parlamentarzystów torysów do wezwania do wszczęcia dochodzenia przez rząd. Kwestionowali zasadność zezwolenia zagranicznym państwowym funduszom majątkowym na nabywanie gazet krajowych. Brytyjska sekretarz ds. mediów Lucy Frazer podkreśliła, że w przeglądzie można uwzględnić względy interesu publicznego określone w ustawie o przedsiębiorstwach z 2002 r., takie jak dokładne przedstawianie wiadomości i swobodne wyrażanie opinii w gazetach.
Frazer wyjaśnił, że ostateczna decyzja w sprawie interwencji nie została podjęta, wzywając zainteresowane strony do składania dalszych reprezentacji do czwartku do godziny 15:00 czasu GMT. Rozwój sytuacji podkreśla złożoną dynamikę związaną z potencjalnym przejęciem oraz równowagę pomiędzy inwestycjami zagranicznymi a ochroną interesów mediów krajowych.