Według ministra spraw zagranicznych Szwecji Tobiasa Billstroma, w ramach niedawnego wydarzenia Turcja przekazała Szwecji, że spodziewa się ratyfikacji swojego przedłużonego przystąpienia do NATO w nadchodzących tygodniach. Oświadczenie następuje po pewnym czasie, w którym Turcja wyraziła sprzeciw wobec propozycji Szwecji i Finlandii do członkostwa w NATO, powołując się na obawy związane z grupami uznanymi przez Ankarę za terrorystów.
W zeszłym roku, w następstwie konfliktu między Rosją a Ukrainą, zarówno Szwecja, jak i Finlandia wyraziły chęć przystąpienia do NATO. Zastrzeżenia wyraził jednak prezydent Turcji Tayyip Erdogan, podkreślając w szczególności to, co według niego stanowi wsparcie obu krajów dla grup uznanych przez Ankarę za terrorystów.
Choć w kwietniu Turcja poparła kandydaturę Finlandii do członkostwa w NATO, Szwecja kazała jej czekać na proces ratyfikacji. Tobias Billstrom ujawnił pozytywny rozwój sytuacji po dwustronnych rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Turcji, podkreślając, że ratyfikacja ma nastąpić „w ciągu tygodni”. Jednak nie było natychmiastowego potwierdzenia ani komentarza ze strony Turcji.
Sprzeciwy Turcji wiązały się z żądaniem przez Szwecję podjęcia bardziej zdecydowanych działań wobec lokalnych członków Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), organizacji zaliczanej do grupy terrorystycznej zarówno przez Unię Europejską, jak i Stany Zjednoczone. W odpowiedzi Szwecja wprowadziła ustawę antyterrorystyczną, penalizującą członkostwo w takich organizacjach, znosząc jednocześnie ograniczenia w eksporcie broni nałożone na Turcję, potwierdzając przestrzeganie warunków umowy podpisanej w zeszłym roku.
Niektórzy członkowie NATO mieli nadzieję, że ratyfikacja Szwecji zostanie już sfinalizowana, co potencjalnie umożliwi ceremonię przystąpienia podczas trwającego spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli. Choć Turcja nie podała konkretnej daty, szwedzki minister spraw zagranicznych powtórzył, że turecki odpowiednik Hakan Fidan wspomniał o „w ciągu kilku tygodni”.
Opinia ta została powtórzona przez wyższego rangą urzędnika Departamentu Stanu USA, który przemawiając pod warunkiem zachowania anonimowości, stwierdził: „Powiem, że podsumowanie spotkania będzie takie, że zostanie ono zakończone przed końcem roku”.
Członkostwo Szwecji w NATO jest uzależnione od ratyfikacji przez Węgry, a premier Viktor Orban konsekwentnie potwierdza zobowiązanie Węgier, że nie będą ostatnią ratyfikacją członkostwa Szwecji. Billstrom zauważył, że stanowisko Węgier jest zbieżne z Ankarą, a Szwecja spodziewa się pozytywnych wyników z obu stolic jednocześnie.
W miarę rozwoju tego procesu społeczność międzynarodowa z uwagą obserwuje finalizację przystąpienia Szwecji do NATO oraz potencjalne pozytywne implikacje dla strategicznej dynamiki NATO w regionie.