W znaczącym posunięciu dyplomatycznym saudyjski minister spraw zagranicznych książę Faisal bin Farhan zapewnił w środę, że sam rozejm między Hamasem a Izraelem w Gazie jest niewystarczający, podkreślając bezwzględną potrzebę wszechstronnego zawieszenia broni. W rozmowie z reporterami Organizacji Narodów Zjednoczonych książę Faisal stwierdził: „Jesteśmy więc tutaj, aby jasno stwierdzić, że rozejm nie wystarczy. Potrzebne jest zawieszenie broni”.
Podkreślając powagę sytuacji, książę Faisal podkreślił znaczenie ustanowienia wiarygodnego i trwałego pokoju, który umożliwi Palestyńczykom i Izraelczykom pokojowe współistnienie w dwóch odrębnych państwach. Przestrzegł, że wszelkie alternatywne podejście jedynie utrwali kryzys w regionie.
Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej wyraził niezachwiane zaangażowanie królestwa we wspieranie praw narodu palestyńskiego, stanowczo stwierdzając: „Arabia Saudyjska nie będzie wspierać żadnej partii próbującej zmusić Palestyńczyków do opuszczenia ich ojczyzny”. Kategorycznie odrzucił wszelkie próby zmuszania Palestyńczyków do opuszczenia swojej ziemi lub zachęcania ich do opuszczenia swojej ziemi, podkreślając ich prawo do życia w bezpieczeństwie i godności na własnej ziemi.
Uwagi księcia Faisala pojawiają się w kontekście trwających napięć na Bliskim Wschodzie i międzynarodowych wysiłków na rzecz rozwiązania długotrwałego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Wezwanie do zawieszenia broni wpisuje się w szerszy cel, jakim jest wspieranie stabilności w regionie i tworzenie warunków sprzyjających pokojowemu współistnieniu.
Stanowisko Arabii Saudyjskiej odzwierciedla zaangażowanie w rozwiązania dyplomatyczne i podkreśla znaczenie zajęcia się pierwotnymi przyczynami konfliktu. Odrzucenie przymusowych wysiedleń jest zgodne z międzynarodowymi zasadami praw człowieka i samostanowienia, sygnalizując zaangażowanie królestwa w propagowanie sprawiedliwego i godziwego rozwiązania przedłużającego się kryzysu.
W miarę intensyfikacji wysiłków dyplomatycznych społeczność międzynarodowa będzie uważnie obserwować, jak różne zainteresowane strony odpowiadają na wezwanie Arabii Saudyjskiej do kompleksowego zawieszenia broni. Dążenie do trwałego pokoju pozostaje złożonym wyzwaniem, wymagającym skoordynowanych wysiłków i inicjatyw dyplomatycznych w celu zapewnienia trwałego rozwiązania, które uwzględnia prawa i aspiracje wszystkich zaangażowanych stron.