Według Diany Mondino, przyszłej minister spraw zagranicznych kraju, nowy rząd Argentyny wyraża ambicje ożywienia rozmów w sprawie umowy handlowej między Unią Europejską a południowoamerykańskim blokiem handlowym Mercosur. W miarę jak zawęża się okno obecnej administracji na przypieczętowanie porozumienia, szanse na osiągnięcie porozumienia podczas zbliżającego się szczytu Mercosuru zaplanowanego na 7 grudnia w Rio de Janeiro maleją.
Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva wyraził nadzieję, że przed szczytem uda się osiągnąć porozumienie handlowe. Jednak urzędnicy i dyplomaci z Brazylii przyznają obecnie, że transakcja prawdopodobnie zostanie przełożona w oczekiwaniu na zgodę nowego rządu Argentyny.
Diana Mondino w wywiadzie dla Reuters stwierdziła: „Świat nie kończy się 7 grudnia. Jeśli do tego czasu nie zostanie osiągnięte porozumienie, będziemy kontynuować negocjacje. I miejmy nadzieję, że kiedyś to się uda. „
Chociaż traktat handlowy został wstępnie uzgodniony w 2019 r., po dwudziestu latach negocjacji, dodatkowe zobowiązania w zakresie ochrony środowiska, o które zwróciła się UE, skłoniły Brazylię i Argentynę do poszukiwania dalszych koncesji, co przedłużyło dyskusje.
Mondino podkreśliła, że przyszła administracja, na której czele stoi prezydent-elekt Javier Milei, ma ograniczone informacje na temat obecnego stanu negocjacji, wyraziła jednak nadzieję na świeże spojrzenie prowadzące do porozumienia.
Argentyńscy negocjatorzy, którzy pierwotnie mieli udać się do Brasilii, aby ostatecznie sfinalizować transakcję, odwołali swoją podróż. Argentyńskie źródło zaznajomione z rozmowami wskazało, że zespół negocjacyjny ustępującego rządu dokonał istotnych zmian przed przekazaniem władzy nowej administracji.
Mondino odniosło się także do stanowiska Argentyny w sprawie przystąpienia do ugrupowania BRICS, wyjaśniając, że nie jest to priorytetem. Argentyna nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie przyjęcia, mimo że znalazła się wśród sześciu krajów zaproszonych do członkostwa. Mondino podkreśliło, że decyzja zostanie poddana przeglądowi w miarę rozwoju sytuacji.
Potwierdziła jednak, że administracja Milei jest zaangażowana w działania na rzecz członkostwa Argentyny w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Oczekuje się, że przystąpienie do OECD będzie trudnym i długim procesem, ale Mondino wyraził optymizm co do wysiłków kraju na rzecz przestrzegania standardów krajów bardziej rozwiniętych.
„Mamy tam zaproszenie. I mamy nadzieję, że będziemy mogli je podpisać” – dodał Mondino. Argentyna wraz z Peru, Rumunią, Bułgarią i Chorwacją została zaproszona do zainicjowania procesu przystąpienia do OECD w styczniu 2022 r.