Analityk geopolityczny ostrzega, że niezachwiane wsparcie Bidena dla Izraela powoduje globalną izolację

Według wybitnego komentatora geopolitycznego niezachwiane wsparcie administracji Bidena dla Izraela podczas jego konfliktu z Hamasem w Gazie spowodowało znaczące reperkusje na arenie międzynarodowej, pozostawiając prezydenta USA politycznie izolowanym na arenie międzynarodowej. To zdecydowane wsparcie, obejmujące wymiar polityczny, finansowy i wojskowy, jest od dawna elementem bliskowschodniej polityki zagranicznej Waszyngtonu. Jednak reperkusje niedawnego konfliktu rzuciły cień na globalną pozycję prezydenta Bidena.

Po brutalnym ataku Hamasu 7 października, w którym zginęło ponad 1200 osób, a ponad 240 zostało wziętych jako zakładników, prezydent Biden wyraził solidarność z Izraelem, przeznaczając miliardy dolarów na wsparcie wojskowe. Wsparcie to stanowi uzupełnienie istniejącej rocznej pomocy wojskowej wynoszącej 3,1 miliarda dolarów, co czyni Izrael największym odbiorcą amerykańskiej pomocy zagranicznej na świecie. Jednak skala ofiar palestyńskich spowodowanych izraelskimi nalotami i operacjami naziemnymi doprowadziła do światowego potępienia zarówno Izraela, jak i administracji Bidena, szczególnie na Globalnym Południu.

W dużych miastach na całym świecie wybuchły protesty, a żądania zawieszenia broni i wyrażenia poparcia dla Palestyńczyków trafiły na pierwsze strony gazet w Europie i USA. Podczas głosowań Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzywających do zawieszenia broni Izrael i Stany Zjednoczone często znajdowały się w mniejszości, lub nawet samodzielnie, w głosowaniu przeciwko takim uchwałom. Tę izolację na arenie międzynarodowej można porównać do izolacji Rosji po jej inwazji na Ukrainę.

Przywódcy i organizacje praw człowieka na całym świecie potępili Stany Zjednoczone za niezachwiane wsparcie dla Izraela. Choć administracja Bidena przyznaje, że Palestyńczycy stracili życie i wspiera wysiłki humanitarne, utrzymuje, że Izrael ma prawo do obrony. Krytycy argumentują jednak, że takie stanowisko daje Izraelowi carte blanche w jego operacjach wojskowych, podsycając niezadowolenie i rujnując wiarygodność USA w świecie arabskim.

Wewnętrznie prezydent Biden stoi w obliczu złożonej sytuacji. Większość Demokratów w coraz większym stopniu zgadza się ze stanowiskiem Palestyny, podczas gdy Republikanie krytykują go za zbyt łagodną postawę wobec Izraela. Trwający konflikt pozostaje palącym problemem, a Biden stara się go zakończyć i zniknąć z pierwszych stron gazet. Jednakże ostatnie wydarzenia wskazują na rozszerzający się konflikt w Gazie, wpływający na ludność cywilną Palestyny i wywołujący wojny zastępcze w regionie.

Analityk geopolityczny Ian Bremmer podkreśla trudny charakter sytuacji dla polityki zagranicznej USA, zwracając uwagę na eskalację konfliktu, rosnący wpływ na palestyńską ludność cywilną oraz wojny zastępcze w regionie. Wzywa się Stany Zjednoczone do ponownej oceny swojej roli i zażądania przestrzegania prawa międzynarodowego od wszystkich zaangażowanych stron, niezależnie od ich sojuszy.

Niezłomne wsparcie prezydenta Bidena dla Izraela podczas konfliktu z Hamasem doprowadziło do poważnych wyzwań międzynarodowych i krajowych. Skutki konfliktu w Gazie budzą obawy co do szerszych implikacji dla polityki zagranicznej USA, ponieważ administracja Bidena zmaga się z globalną izolacją, krytyką zarówno ze strony sojuszników, jak i przeciwników, a także złożoną dynamiką trwającego konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Delegacja Unii Europejskiej współpracuje z chińskimi przywódcami, aby rozwiać obawy dotyczące Rosji i dysproporcje w handlu

Next Post

Kontrowersyjna nominacja: nowy brytyjski minister ds. dobrostanu zwierząt poparł odstrzał fok i dzikiego ptactwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next