Prezydent COP28 wzywa narody do wyjścia poza strefy komfortu w negocjacjach na szczycie klimatycznym

Sułtan al-Jaber, przewodniczący COP28, wezwał narody do wyjścia ze swojej strefy komfortu i współpracy w celu osiągnięcia porozumienia podczas trwającego szczytu klimatycznego. Przemawiając na sesji plenarnej al-Jaber podkreślił potrzebę wspólnych działań, gdy szczyt zbliża się do kluczowej fazy negocjacji. Już tylko pięć dni pozostało do zaplanowanego zakończenia prac, które odbędzie się 12 grudnia, ministrowie krajów przyłączają się do obrad, koncentrując się na kluczowych kwestiach, w szczególności na bezprecedensowym wyzwaniu, jakim jest określenie roli paliw kopalnych w zmianie klimatu.

Jednym z głównych wyzwań COP28 jest określenie, w jaki sposób prawie 200 uczestniczących krajów zajmie się kwestią paliw kopalnych, które są główną przyczyną emisji powodujących ocieplenie klimatu. Ponad 80 krajów opowiada się za porozumieniem COP28 wyznaczającym drogę do ostatecznego zaprzestania stosowania paliw kopalnych. Stanowisko to stanowi odejście od tradycyjnego podejścia z poprzednich szczytów klimatycznych ONZ, które nie konfrontowały bezpośrednio przyszłej roli paliw kopalnych.

Kanadyjski minister środowiska Steven Guilbeault wyraził optymizm co do osiągnięcia kompromisu w kwestii paliw kopalnych. Pomimo potencjalnych różnic w poziomach ambicji Guilbeault uważa, że pozostawienie COP28 w języku odnoszącym się do paliw kopalnych oznaczałoby historyczny moment w negocjacjach klimatycznych.

Simon Stiell, Sekretarz Wykonawczy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, podkreślił imperatyw naukowy stojący za ograniczeniem globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej temperatur przedindustrialnych. Stiell podkreślił wymierne konsekwencje przekroczenia tego limitu, w tym nieodwracalną utratę pokryw lodowych, podnoszący się poziom mórz, degradację raf koralowych i ekstremalne temperatury dotykające miliardy ludzi.

W toku trwających negocjacji kraje Europy Wschodniej pracują nad rozwiązaniem impasu w sprawie lokalizacji przyszłorocznego szczytu COP29. Sprzeciw Rosji wobec któregokolwiek członka UE na stanowisku prezydenta COP skłonił do przedstawienia alternatywnych kandydatów. Azerbejdżan zaproponował, że będzie gospodarzem wydarzenia, a Mołdawia i Serbia również zaproponowały organizację rotacyjnej prezydencji.

Podczas gdy COP28 wkracza w krytyczną fazę negocjacji, wezwanie prezydenta Sułtana al-Jabera do narodów, aby przekroczyły swoje strefy komfortu, podkreśla pilną potrzebę zajęcia się palącymi wyzwaniami klimatycznymi. Skoncentrowanie się szczytu na paliwach kopalnych i potencjale historycznego porozumienia odzwierciedla zaangażowanie społeczności globalnej na rzecz postępów w działaniach klimatycznych. Biorąc pod uwagę trwające dyskusje i optymizm co do kompromisu, wyniki COP28 odegrają kluczową rolę w kształtowaniu międzynarodowej reakcji na zmiany klimatyczne.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Chiny przedstawiają kompleksowy plan działań na rzecz poprawy jakości powietrza

Next Post

Przywódcy Chin zarysowują strategie mające na celu pobudzenie popytu wewnętrznego i wsparcie ożywienia gospodarczego w 2024 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next