Kryzys humanitarny w Gazie pogłębia się, ponieważ prawie wszystkie gospodarstwa domowe borykają się z poważnymi niedoborami żywności i wody

Strefa Gazy zmaga się z bezprecedensowym kryzysem humanitarnym, a Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) podkreśla tragiczną sytuację, ponieważ prawie każde gospodarstwo domowe boryka się z poważnym brakiem żywności i wody. Kryzys zaostrza niemal całkowita blokada Izraela od rozpoczęcia konfliktu 7 października, co wywołało oskarżenia Human Rights Watch, że Izrael wykorzystuje głód jako metodę prowadzenia wojny.

Strefa Gazy od kilku tygodni zmaga się z tragiczną sytuacją humanitarną, naznaczoną powszechnymi niedoborami żywności i wody. W środę ONZ podniosła alarm, wskazując, że warunki osiągnęły katastrofalny poziom i dotykały prawie każdego gospodarstwa domowego w enklawie. Sytuacja jest konsekwencją niemal całkowitej blokady Izraela rozpoczętej 7 października, co doprowadziło do oskarżeń, że celowe pozbawienie niezbędnych zasobów jest wykorzystywane jako metoda wojny przeciwko ludności cywilnej.

Organizacja Human Rights Watch w poniedziałkowym oświadczeniu oskarżyła Izrael o celowe pozbawianie ludności Gazy żywności i wody, określając to jako politykę popieraną lub do której zachęcali wysocy rangą izraelscy urzędnicy. Omar Shakir, dyrektor Human Rights Watch ds. Izraela i Palestyny, podkreślił zamiar głodzenia cywilów jako metodę prowadzenia wojny. To oskarżenie zintensyfikowało międzynarodową kontrolę działań Izraela i wzbudziło obawy dotyczące potencjalnych naruszeń praw człowieka i prawa międzynarodowego.

W odpowiedzi na zarzuty rzecznik izraelskiego rządu Eylon Levy odrzucił te twierdzenia, oskarżając Hamas o kradzież żywności i wody. Levy twierdził, że jeśli pomoc dla Gazy jest niewystarczająca, organizacje międzynarodowe powinny wysłać jej więcej. Kategorycznie odrzucił oskarżenia o utrudnianie dostaw pomocy humanitarnej, twierdząc, że winę za przejmowanie dostaw pomocy należy obarczyć Hamasem. Odpowiedź izraelskiego rządu podkreśla kontrowersyjny charakter sytuacji i rozbieżne narracje prezentowane przez skonfliktowane strony.

Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej na podstawie badania przeprowadzonego przez Światowy Program Żywnościowy w dniach 3–12 grudnia ujawniło alarmujące ustalenia dotyczące pogarszających się warunków humanitarnych w Gazie. Badanie, oparte na 151 wywiadach telefonicznych z przesiedleńcami, podkreśliło powagę kryzysu, w tym przymusowe wysiedlenia, brak dostępu do żywności i niewystarczające zaopatrzenie w wodę. ONZ ostrzegła, że dostarczona pomoc żywnościowa była znacznie niższa od faktycznych potrzeb ludności, która obejmuje około 1,9 mln wysiedleńców z łącznej liczby 2,2 mln.

Kluczowe wnioski z badania ONZ:

Przymusowe wysiedlenia: szacuje się, że 85 procent ludności Gazy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w wyniku izraelskich operacji wojskowych.

Niedobory żywności: Dziewięćdziesiąt trzy procent wysiedlonych rodzin zgłosiło brak dostępu do wystarczającej ilości żywności, co odzwierciedla znaczny wzrost w porównaniu z listopadem.

Strategie radzenia sobie: Dziewięćdziesiąt sześć procent wysiedlonych rodzin polegało na „strategiach radzenia sobie opartych na konsumpcji”, aby poradzić sobie z brakiem żywności, przy czym dorośli poświęcali posiłki na rzecz dzieci, a rodziny uciekały się do niekonwencjonalnych źródeł żywności.

Niedobór wody: Większość mieszkańców Gazy ma niewystarczający dostęp do wody, średnio poniżej 2 litrów dziennie na podstawowe potrzeby, czyli znacznie poniżej podstawowego zapotrzebowania na wodę wystarczającego do przeżycia, wynoszącego 15 litrów dziennie.

Wyzwania związane z gotowaniem: Siedemdziesiąt procent wysiedleńców pali drewno opałowe do gotowania z powodu braku paliwa, co zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego. Piętnaście procent stwierdziło, że w ogóle nie ma możliwości podgrzania jedzenia, a 13 procent ucieka się do spalania śmieci w celu gotowania.

Według ONZ pogłębiający się kryzys humanitarny w Strefie Gazy, charakteryzujący się poważnymi niedoborami żywności i wody, osiągnął alarmujący poziom. Oskarżenia wobec Izraela, w których zarzuca się celowe pozbawienie podstawowych zasobów jako metodę prowadzenia wojny, budzą poważne obawy dotyczące łamania praw człowieka. Roszczenia wzajemne izraelskiego rządu, przypisując odpowiedzialność Hamasowi i odrzucając oskarżenia o utrudnianie dostarczania pomocy, podkreślają złożoność sytuacji. W miarę pogłębiania się kryzysu konieczna jest pilna uwaga międzynarodowa i wspólne wysiłki, aby złagodzić cierpienia ludności w Gazie i zająć się podstawowymi przyczynami pogarszających się warunków humanitarnych.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Rosja ostrzega przed możliwym rozłamem dyplomatycznym, jeśli Stany Zjednoczone przejmą zamrożone aktywa

Next Post

Brazylia wdraża środki mające na celu kontrolę wzrostu zadłużenia z tytułu odnawialnych kart kredytowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next