Korea Południowa i Japonia po raz pierwszy od ośmiu lat rozpoczęły w czwartek rozmowy gospodarcze na wysokim szczeblu, sygnalizując pozytywną zmianę w stosunkach między obydwoma narodami Azji Północnej. Wznowienie rozmów rozpoczętych w 1999 r., które utknęły w martwym punkcie w 2016 r. ze względu na spory historyczne, odzwierciedla ciągłe wysiłki na rzecz naprawy więzi, napędzane wspólnymi obawami geopolitycznymi. Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol od objęcia urzędu w 2022 r. za priorytet uznał pojednanie z Tokio, co przyczyniło się do niedawnego rozwoju sytuacji dyplomatycznej.
Kang Jae-kwon, wiceminister spraw zagranicznych Korei Południowej ds. gospodarczych, i jego japoński odpowiednik, Keiichi Ono, starszy wiceminister spraw zagranicznych, przeprowadzili dyskusje, aby ocenić dwustronną współpracę gospodarczą i zająć się polityką bezpieczeństwa gospodarczego. Rozmowy, które rozpoczęły się w kontekście poprawy stosunków, miały przyczynić się do odbudowy i pogłębienia więzi gospodarczych między obydwoma krajami.
Niedawne ogłoszenie przez Koreę Południową planów wypłacenia przez jej spółki odszkodowań osobom zmuszonym do pracy podczas okupacji Japonii w latach 1910–1945 stanowiło znaczący krok w kierunku rozwiązania sporów historycznych. Posunięcie to wpisuje się w szersze wysiłki pod przewodnictwem USA mające na celu przedstawienie jednolitego frontu przeciwko wspólnym wyzwaniom ze strony Chin i Korei Północnej. Ponadto uruchomienie przez Japonię, Koreę Południową i Stany Zjednoczone systemu wymiany danych dotyczących rakiet w czasie rzeczywistym stanowi kolejny przykład zacieśnienia współpracy trójstronnej w celu monitorowania programów nuklearnych i rakietowych Pjongjangu.
Pomimo niedawnych pozytywnych zmian pewne kwestie w dalszym ciągu nadwyrężają stosunki między Japonią a Koreą Południową. Długotrwałe tarcia obejmują obowiązujący od dziesięciu lat zakaz w Korei Południowej przywozu owoców morza z okolic elektrowni jądrowej w Fukushimie oraz niedawne orzeczenie południowokoreańskiego sądu na korzyść „kobiet do towarzystwa”, które były zmuszane do pracy w japońskich burdelach w czasie wojny. Sąd Najwyższy Korei Południowej podtrzymał orzeczenia nakazujące japońskim firmom wypłacenie odszkodowań osobom zmuszonym do pracy pod rządami kolonialnymi Japonii, co wywołało natychmiastowe protesty w Tokio.
Wznowienie rozmów gospodarczych na wysokim szczeblu między Koreą Południową a Japonią oznacza pozytywny rozwój w ich stosunkach dyplomatycznych po latach napiętych stosunków. Zaangażowanie w odbudowę współpracy gospodarczej i stawienie czoła wspólnym wyzwaniom świadczy o chęci przezwyciężania sporów historycznych i działania na rzecz wspólnych interesów. Chociaż utrzymują się ciągłe tarcia, ostatnie inicjatywy dyplomatyczne sugerują szerszą tendencję do poprawy stosunków, która mogłaby przyczynić się do stabilności regionalnej i współpracy w rozwiązywaniu problemów geopolitycznych.