Zmieniony program złotych wiz w Portugalii skupia się na funduszach inwestycyjnych

Portugalia zmodernizowała swój słynny program „złotej wizy”, przekierowując kryteria kwalifikowalności z inwestycji w nieruchomości na wzmocnienie prawa pobytu. Korekty wprowadzone przez rząd Portugalii w odpowiedzi na obawy dotyczące mieszkalnictwa i zalecenia Komisji Europejskiej kierują obecnie potencjalnych inwestorów w stronę alternatywnych dróg, w szczególności funduszy inwestycyjnych.

Rozpoczęty w 2012 r. portugalski program złotych wiz obejmował uzyskanie praw pobytu dla zamożnych obywateli spoza Unii Europejskiej (UE), którzy zainwestowali w tym kraju. Na przestrzeni lat program pozyskał znaczne środki, o łącznej wartości 7,3 miliarda euro od chwili jego powstania. W programie zaangażowani byli głównie uczestnicy z Chin, Brazylii i Stanów Zjednoczonych, a około 90% inwestycji napłynęło do sektora nieruchomości. Gwałtowny wzrost inwestycji związanych z nieruchomościami wzbudził obawy o przystępność cen mieszkań w Portugalii, jednym z mniej zamożnych krajów Europy Zachodniej.

W odpowiedzi na postrzegany wpływ na rynek mieszkaniowy w lutym 2023 r. rząd Portugalii podjął decyzję o zaostrzeniu przepisów dotyczących złotych wiz, eliminując nieruchomość jako kwalifikującą się inwestycję. Na znaczeniu zyskał jednak kierunek funduszy inwestycyjnych, dostępnych od 2015 roku. Wnioskodawcy muszą teraz przelać 500 000 euro do jednego lub większej liczby kwalifikujących się funduszy, co podkreśla odejście od inwestycji skoncentrowanych na nieruchomościach. Zmiana ta ma na celu dywersyfikację krajobrazu inwestycyjnego i zminimalizowanie potencjalnych negatywnych reperkusji.

Eksperci prawni przewidują gwałtowny wzrost funduszy inwestycyjnych, które staną się głównym kanałem składania wniosków o złotą wizę. Pela Terra, fundusz inwestycyjny na rzecz zrównoważonego rolnictwa, oraz Sharing Education, skupiające się na międzynarodowych szkołach w Portugalii, to przykłady funduszy, które mogą skorzystać na zmienionych przepisach. Chociaż nie określono jeszcze ilościowo wpływu na ogólną atrakcyjność inwestycyjną Portugalii, wyłączenie nieruchomości może prowadzić do zmniejszenia całkowitych środków napływających do kraju.

Pomimo strategicznej zmiany niektórzy eksperci wyrażają obawy dotyczące złożoności i niepewności związanej ze zmienionymi przepisami. Pojawiają się pytania dotyczące klasyfikacji pośrednich inwestycji w nieruchomości i konsekwencji dla istniejących funduszy. Ponadto niepewność polityczna związana z przedterminowymi wyborami w Portugalii w marcu zwiększa obawy dotyczące niestabilności legislacyjnej wpływającej na proces złotej wizy.

Ponowna kalibracja programu złotych wiz w Portugalii podkreśla wysiłki mające na celu rozwiązanie problemów mieszkaniowych i dostosowanie się do zaleceń Komisji Europejskiej. Większy nacisk na fundusze inwestycyjne wprowadza zróżnicowany krajobraz inwestycyjny, w którym zawiłości prawne i proceduralne nie zostały jeszcze w pełni wyjaśnione. W miarę rozwoju programu złotych wiz jego wpływ na krajobraz gospodarczy Portugalii, preferencje inwestorów i ogólną skuteczność zmienionych przepisów stanie się wyraźniejszy w nadchodzących miesiącach.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Polski prezydent pozostaje niezmienny, mimo że prawodawcom grozi więzienie w obliczu zawirowań politycznych

Next Post

Jak wynika z raportu Monachium Re, globalne straty w 2023 r. sięgną 250 miliardów dolarów z powodu rekordowych burz i śmiertelnych trzęsień ziemi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next