Indonezja współpracuje z partnerami z ASEAN w celu opracowania kodeksu postępowania dla Morza Południowochińskiego

W znaczącym posunięciu dyplomatycznym minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi zadeklarował we wtorek gotowość kraju do współpracy z innymi krajami Azji Południowo-Wschodniej przy sfinalizowaniu długo oczekiwanego kodeksu postępowania dla Morza Południowochińskiego. Region został nękany nakładającymi się roszczeniami kilku sąsiednich krajów i Chin. Pomimo wyzwań i opóźnień Indonezja zamierza współpracować z państwami członkowskimi ASEAN, w tym z Filipinami, aby przyspieszyć sformułowanie tego kluczowego kodeksu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Manili z filipińskim odpowiednikiem Enrique Manalo Retno Marsudi podkreślił zaangażowanie Indonezji we wspólne wysiłki na rzecz rozwiązywania sporów na Morzu Południowochińskim. Minister spraw zagranicznych wyraził gotowość Indonezji do współpracy ze wszystkimi państwami członkowskimi ASEAN, szczególnie podkreślając Filipiny, w celu jak najszybszego zawarcia Kodeksu postępowania. Oświadczenia wygłoszono przed wizytą prezydenta Indonezji Joko Widodo, podkreślając dyplomatyczne znaczenie tej okazji.

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i Chiny od 2002 r. angażują się w długotrwałe wysiłki mające na celu ustanowienie ram dla negocjacji w sprawie kompleksowego kodeksu postępowania. Postęp w tym przedsięwzięciu jest jednak powolny pomimo zobowiązań wszystkich zaangażowanych stron do przyspieszenia proces. Morze Południowochińskie pozostaje centralnym punktem napięć regionalnych, a nakładające się roszczenia terytorialne stwarzają wyzwania dla pokojowego współistnienia.

Chiny dochodzą swoich roszczeń do Morza Południowochińskiego poprzez kontrowersyjną „linię dziewięciu kresek”, która rozciąga się aż do 1500 km (900 mil) na południe od kontynentu. Ta rozległa granica przecina wyłączne strefy ekonomiczne Brunei, Indonezji, Malezji, Filipin i Wietnamu. Kontrowersyjny charakter tych roszczeń doprowadził do wydania w 2016 roku wyroku Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego, który unieważnił znaczną część roszczeń Chin. Pekin jednak odrzucił to orzeczenie, co jeszcze bardziej skomplikowało i tak już skomplikowaną sieć regionalnych sporów.

Trwające wysiłki dyplomatyczne Indonezji podkreślają pilną potrzebę opracowania kompleksowego kodeksu postępowania dla Morza Południowochińskiego. Kodeks taki zapewniłby ramy pokojowego rozwiązywania sporów, zwiększając stabilność i współpracę regionalną. Podejście oparte na współpracy z krajami ASEAN, w tym z Filipinami, podkreśla zbiorowe zaangażowanie w stawienie czoła złożonym wyzwaniom geopolitycznym, jakie stwarzają spory na Morzu Południowochińskim.

Aktywna postawa Indonezji we współpracy z krajami ASEAN w celu sfinalizowania Kodeksu postępowania dla Morza Południowochińskiego oznacza kluczowy krok w kierunku stabilności regionalnej i rozwiązania konfliktu. W miarę kontynuowania wysiłków dyplomatycznych współpraca między narodami staje się najważniejsza w stawianiu czoła skomplikowanym wyzwaniom wynikającym z nakładających się roszczeń i napięć geopolitycznych na spornych wodach. Zaangażowanie wyrażone przez Indonezję jest latarnią nadziei na pokojową i pełną współpracy przyszłość w regionie Morza Południowochińskiego.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

WHO wyraża zaniepokojenie możliwością zawalenia się szpitali w Gazie w wyniku eskalacji przemocy

Next Post

Saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman trzeci rok z rzędu utrzymuje tytuł najbardziej wpływowego przywódcy arabskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next