Nigeria, największa gospodarka Afryki, zmaga się z alarmującym wzrostem inflacji, która w grudniu osiągnęła najwyższy poziom od 27 lat. Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja wzrosła do 28,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, co wynika przede wszystkim z likwidacji dopłat do paliw, co spowodowało wzrost kosztów transportu i deprecjację nairy.
Stopa inflacji wynosząca 28,9% w grudniu oznacza najszybsze tempo roczne od prawie trzech dekad, przekraczając 28,2% odnotowane w listopadzie. Krajowy Urząd Statystyczny podał wzrost cen w ujęciu miesięcznym o 2,3%. Ten gwałtowny wzrost inflacji ma znaczące konsekwencje dla gospodarki Nigerii, wpływając zarówno na konsumentów, jak i decydentów.
Jako główne przyczyny presji inflacyjnej w Nigerii uznano dwa kluczowe czynniki. Po pierwsze, likwidacja dopłat do paliw w czerwcu doprowadziła do niemal 50% dewaluacji nairy do końca 2023 roku. Po drugie, późniejsza likwidacja dopłat do paliw w listopadzie spowodowała blisko trzykrotny wzrost kosztów transportu. Te połączone czynniki stworzyły trudne środowisko gospodarcze, szczególnie dla kraju, w którym ponad 40% z ponad 200-milionowej populacji żyje w skrajnym ubóstwie.
Od 2015 r. Nigeria zmaga się ze stopą inflacji przekraczającą górną granicę docelowego zakresu banku centralnego wynoszącą 6–9%. Utrzymujące się wyzwania wzbudziły obawy ekonomistów, a ekonomistka Bloomberg Africa Yvonne Mhango zasugerowała, że decydenci być może będą musieli wziąć pod uwagę wyjątkowo duże podwyżek stóp procentowych w pierwszej połowie roku w celu ograniczenia presji inflacyjnej. Bank centralny nie ogłosił jednak jeszcze harmonogramu kolejnego posiedzenia komisji polityki pieniężnej.
Gwałtownie rosnąca inflacja stwarza poważne wyzwania gospodarcze, wpływając na koszty życia konsumentów i budząc obawy o stabilność społeczną i gospodarczą. Decydenci stoją przed delikatnym zadaniem wdrożenia środków mających na celu powstrzymanie inflacji bez nadmiernego obciążania i tak już bezbronnego społeczeństwa. Potencjał do dużych podwyżek stóp procentowych wskazuje na pilną potrzebę zajęcia się problemem nierównowagi gospodarczej spowodowanej deprecjacją waluty krajowej i rosnącymi kosztami transportu.
Skutki inflacji są szczególnie odczuwalne przez ludność Nigerii, której znaczna część żyje w skrajnym ubóstwie. Podwyższone ceny podstawowych towarów i usług mogą zaostrzyć problemy bezbronnych społeczności, powodując konieczność podjęcia ukierunkowanych interwencji w celu złagodzenia niekorzystnego wpływu na źródła utrzymania.
Wyzwania inflacyjne, przed którymi stoi Nigeria, spowodowane zniesieniem dopłat do paliw, dewaluacją waluty i gwałtownie rosnącymi kosztami transportu, przedstawiają złożony krajobraz gospodarczy. Ponieważ naród zmaga się z najwyższą stopą inflacji od prawie trzydziestu lat, decydenci stoją przed krytycznymi decyzjami dotyczącymi formułowania skutecznych strategii stabilizacji gospodarki, ochrony bezbronnych grup społecznych i wspierania zrównoważonego wzrostu. Nadchodzące miesiące będą kluczowe dla określenia trajektorii ożywienia gospodarczego w Nigerii i powodzenia działań politycznych mających na celu ograniczenie inflacji i promowanie stabilności.