Centrum Komórek Macierzystych w Abu Zabi (ADSCC) zrobiło niedawno znaczący krok w kierunku zrewolucjonizowania leczenia cukrzycy dzięki przełomowej umowie o wspólnych badaniach z Centrum Badań i Zastosowań Komórek iPS (CiRA) Uniwersytetu w Kioto oraz japońską firmą biotechnologiczną Rege Nephro. Ten wspólny wysiłek może poczynić postępy w leczeniu cukrzycy poprzez opracowanie innowacyjnych metod leczenia z wykorzystaniem zaawansowanych technik terapii komórkami macierzystymi.
Jako pierwszy i najbardziej doświadczony ośrodek przeszczepiania komórek macierzystych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ADSCC specjalizuje się w zaawansowanej terapii komórkami macierzystymi, badaniach i medycynie regeneracyjnej. Według Mayo Clinic terapia komórkami macierzystymi, znana również jako medycyna regeneracyjna, może wspomagać reakcję naprawczą chorej, dysfunkcyjnej lub uszkodzonej tkanki przy użyciu komórek macierzystych lub ich pochodnych.
Współpraca pomiędzy ADSCC i jej japońskimi odpowiednikami ma na celu zrewolucjonizowanie opieki diabetologicznej. Wspólne badania skupiają się na opracowaniu nowego leczenia z wykorzystaniem trzustkowych komórek beta pochodzących z ludzkich indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (komórek iPS). Komórki te uzyskiwane są ze skóry lub komórek krwi i modyfikowane genetycznie w zaawansowanych laboratoriach w celu odtworzenia tkanki dotkniętej cukrzycą.
Aby ułatwić te przełomowe badania, ADSCC utworzyło laboratorium na Uniwersytecie w Kioto w Japonii. To strategiczne posunięcie odzwierciedla zaangażowanie we współpracę międzynarodową i dążenie do doskonałości w leczeniu cukrzycy w skali globalnej.
Wspólne wysiłki badawcze będą koncentrować się na zwiększeniu skuteczności terapeutycznej trzustkowych komórek beta pochodzących z komórek iPS poprzez modyfikacje genetyczne. To osiągnięcie oferuje możliwości terapii komórkowej pacjentom z cukrzycą typu 1, a także badania przesiewowe i testowanie potencjalnych leków na cukrzycę typu 2. Ostatecznym celem jest opracowanie nowatorskich metod leczenia cukrzycy typu 2 i poprawa ogólnej jakości życia pacjentów.
Prof. dr Yendry Ventura, dyrektor generalny ADSCC, podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej w osiąganiu doskonałości w opiece diabetologicznej. Podkreślił zaangażowanie ADSCC w wywarcie głębokiego wpływu w dziedzinie leczenia cukrzycy i terapii komórkowej w skali globalnej.
Profesor Kenji Osafune, kierownik Katedry Wzrostu i Różnicowania Komórek w CiRA, podkreślił wspólną misję polegającą na zapewnieniu szybkich i skutecznych metod leczenia cukrzycy, poprawiając w ten sposób jakość życia i rokowanie pacjentów na całym świecie.
Współpraca dotyczy znaczącego globalnego obciążenia cukrzycą, na które cierpi 537 milionów osób na całym świecie. Powikłania związane z cukrzycą, takie jak przewlekła choroba nerek, zawał mózgu i zawał mięśnia sercowego, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.
Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) częstość występowania cukrzycy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynosi 16,3%. Stawia to region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w czołówce pod względem regionalnej częstości występowania cukrzycy.
Dzięki wsparciu Departamentu Zdrowia – Abu Zabi, współpraca pomiędzy ADSCC, CiRA Uniwersytetu w Kioto i Rege Nephro może utorować drogę dla rewolucyjnych rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej w regionie i poza nim. Utworzenie laboratorium ADSCC na Uniwersytecie w Kioto oznacza strategiczny krok w kierunku osiągnięcia innowacyjnych, przełomowych odkryć w badaniach nad diabetologią i medycyną regeneracyjną w skali globalnej.