Bernardo Arévalo obejmuje prezydenturę Gwatemali wśród wyzwań: czy uda mu się zrealizować obiecane zmiany?

W historycznym momencie dla Gwatemali Bernardo Arévalo został zaprzysiężony na nowego prezydenta w poniedziałek we wczesnych godzinach porannych, co oznaczało znaczącą zmianę w krajobrazie politycznym kraju. Próbując wdrożyć obiecane zmiany, Arévalo stoi jednak przed poważnymi wyzwaniami, gdyż potężne interesy sprzeciwiają się jego kampanii antykorupcyjnej, a wyzwania prawne grożą podważeniem jego programu.

Bernardo Arévalo (65 l.) obejmuje prezydenturę jako umiarkowany polityk z doświadczeniem w rozwiązywaniu konfliktów, a umiejętności, które mogą okazać się kluczowe w radzeniu sobie z obecną polaryzacją w Gwatemali. Urodzony w Urugwaju, jest synem byłego prezydenta Gwatemali Juana José Arévalo, któremu przypisuje się wprowadzenie podstawowej ochrony pracowników i ludności tubylczej. Różnorodne doświadczenia Bernardo Arévalo obejmują studiowanie socjologii i antropologii za granicą, pełnienie funkcji ambasadora Gwatemali w Hiszpanii oraz wkład w prace na rzecz budowania pokoju w Ameryce Środkowej za pośrednictwem organizacji pozarządowej Interpeace.

Nieoczekiwane zwycięstwo wyborcze Arévalo następuje po zajęciu drugiego miejsca w pierwszej turze głosowania w czerwcu. Mimo że nie był liderem w sondażach, jego przesłanie o zmianach, wysiłkach antykorupcyjnych i optymizm co do potencjału Gwatemali odbiło się szerokim echem wśród niezadowolonej części społeczeństwa. Jednak jego niespodziewane zwycięstwo wzbudziło sceptycyzm i sprzeciw, zwłaszcza ze strony tych, którzy postrzegają go przez pryzmat wypaczonego spektrum politycznego Gwatemali.

Administracja Arévalo stoi przed bezpośrednimi wyzwaniami, w tym trwającymi prześladowaniami prawnymi ze strony prokuratora generalnego Consuelo Porrasa, który wszczął wiele dochodzeń przeciwko niemu i jego partii. Kadencja Porrasa sięga 2026 r., co stanowi stałą przeszkodę dla nowego prezydenta. Ponadto elita gospodarcza i potężni handlarze narkotyków, którzy mają znaczący wpływ na polityków, stanowią potężną przeszkodę, gdy Arévalo stara się rozbić skorumpowane siatki.

W swoim przemówieniu po inauguracji Arévalo przedstawił swoje zaangażowanie w walkę z korupcją, odbudowę przejętych instytucji i zajęcie się „historycznym długiem” Gwatemali wobec rdzennej ludności. Zapowiedział rozszerzenie dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji, podkreślając pilne wyzwanie, jakim są zmiany klimatyczne. Arévalo wyraził determinację w odbudowie jedności demokratycznej na pozostałościach skorumpowanego systemu, obiecując odejście od praktyk, które w przeszłości podsycały korupcję.

Gdy Bernardo Arévalo obejmuje prezydenturę Gwatemali, naród znajduje się w krytycznym momencie i ma nadzieję na transformacyjne zmiany, ale czeka go wiele wyzwań. Sprzeciw potężnych grup interesów, trwające spory prawne i potrzeba rozwiązania głęboko zakorzenionych problemów strukturalnych stwarzają ogromne przeszkody. Sukces prezydentury Arévalo w realizacji obiecanych zmian będzie zależał od sprostania tym wyzwaniom, zbudowania konsensusu politycznego i skutecznego zajęcia się pilnymi problemami dotykającymi mieszkańców Gwatemali, od ubóstwa i bezrobocia po skutki zmiany klimatu.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Na Haiti wybuchają protesty, gdy zwolennicy byłego przywódcy rebeliantów Guya Philippe’a żądają dymisji premiera

Next Post

Administracja Bidena nasila starcia graniczne z Teksasem po tragicznym utonięciu trzech migrantów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next