Niemiecki związek maszynistów ogłasza czwartą rundę strajków w związku z narastającym sporem płacowym z Deutsche Bahn

Niemiecki związek maszynistów GDL ogłosił czwartą rundę strajków w ramach trwającego sporu płacowego z Deutsche Bahn, zwiększając napięcie po odrzuceniu najnowszej oferty taryfowej przewoźnika. Strajk, który ma rozpocząć się w środę i potrwa do następnego poniedziałku, jest następstwem niezadowolenia związku z rzekomo niewystarczających propozycji Deutsche Bahn. Oczekuje się, że maszyniści pociągów towarowych również dołączą do strajku, który rozpocznie się we wtorek wieczorem. Nasilający się konflikt uwypukla walkę o układ zbiorowy płac, która trwa od listopada, a związek opowiada się za skróceniem czasu pracy bez obniżki wynagrodzeń.

Związek maszynistów GDL ogłosił, że najbliższy strajk rozpocznie się w środę o godzinie 02:00 czasu lokalnego i potrwa do godziny 18:00 w następny poniedziałek. Ponadto maszyniści pociągów towarowych zostali wezwani do rozpoczęcia strajku we wtorek o godzinie 18:00. Decyzja o eskalacji strajków odzwierciedla niezadowolenie związku ze sposobu, w jaki Deutsche Bahn prowadziła negocjacje, oraz dostrzegalny brak zaangażowania w osiągnięcie wzajemnego porozumienia.

Mimo że Deutsche Bahn złożył w piątek nową ofertę taryfową, GDL natychmiast odrzucił tę propozycję, powołując się na niezadowolenie z warunków. Szef GDL Claus Weselsky skrytykował podejście Deutsche Bahn, zarzucając operatorowi kolei, że upiera się przy „odmowie i konfrontacji” bez okazania prawdziwego zamiaru negocjacji. Centralnym punktem spornym pozostaje żądanie związku dotyczące skrócenia tygodnia pracy z 38 do 35 godzin dla pracowników zmianowych przy jednoczesnym utrzymaniu obecnego poziomu wynagrodzeń.

Deutsche Bahn w odpowiedzi na decyzję WDL zarzuciła związkowi zaostrzenie konfliktu i nieodpowiedzialne działanie. Rzecznik podkreślił gotowość operatora kolejowego do kompromisu i zwrócił uwagę na jego ofertę podwyżki płac aż do 13% w połączeniu z możliwością 37-godzinnego tygodnia pracy na dotychczasowym poziomie wynagrodzenia. Rozbieżność perspektyw między Deutsche Bahn a GDL podkreśla wyzwania związane z osiągnięciem konsensusu i rozwiązaniem przedłużającego się sporu.

Konflikt Deutsche Bahn z GDL na tle układu zbiorowego pracy rozpoczął się w listopadzie i trwa już kilka miesięcy. Główny nacisk związkowy skupia się na skróceniu tygodnia pracy dla pracowników zmianowych, mając na celu obniżenie standardu z 38 do 35 godzin bez jakiejkolwiek redukcji wynagrodzeń. Przedłużające się negocjacje uwydatniły złożoność uwzględnienia rozbieżnych interesów maszynistów i operatora kolejowego.

Kiedy niemiecki związek maszynistów GDL ogłasza czwartą rundę strajków, przedłużający się spór płacowy z Deutsche Bahn w dalszym ciągu się nasila. Odrzucenie najnowszej oferty operatora kolejowego podkreśla ciągłe wyzwania w zakresie znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia. Zbliżające się strajki mogą mieć wpływ na usługi kolejowe, co podkreśla pilną potrzebę podjęcia przez obie strony znaczących negocjacji i poszukiwania rozwiązania, które rozwieje obawy maszynistów, zapewniając jednocześnie stabilność funkcjonowania kolei.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Irlandia wszczyna postępowanie prawne przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z kontrowersyjną ustawą o amnestii w Irlandii Północnej

Next Post

Eskalacja kryzysu humanitarnego: ponad 25 000 Palestyńczyków traci życie w Gazie w wyniku trwających izraelskich strajków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next