Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), agencja Narodów Zjednoczonych z siedzibą w Genewie, podjęła ambitną inicjatywę zbierania funduszy, której celem jest uruchomienie 7,9 miliarda dolarów w 2024 r. Ta wszechstronna akcja finansowa ma na celu wzmocnienie światowych wysiłków na rzecz ochrony migrantów, ograniczenia przesiedleń, oraz poszerzanie legalnych ścieżek migracji. Oświadczenie następuje w krytycznym momencie, gdy wyzwania związane z migracją na całym świecie w dalszym ciągu nasilają się.
Do głównych celów kampanii finansowej należy ochrona praw i dobrostanu migrantów, łagodzenie przymusowych wysiedleń oraz tworzenie możliwości legalnej migracji. Celem IOM jest zapewnienie wsparcia finansowego od rządów, podmiotów sektora prywatnego i darczyńców indywidualnych w celu rozwiązania wieloaspektowych problemów związanych z migracją w skali globalnej.
Amy Pope, dyrektor generalna IOM, podkreśliła kluczową rolę dobrze zarządzanej migracji w przyczynianiu się do globalnego dobrobytu i postępu. W pisemnym oświadczeniu podkreśliła znaczenie wspólnych wysiłków na rzecz poprawy zarządzania migracją, uznając przytłaczające dowody potwierdzające pozytywny wpływ migracji, jeśli jest ona skutecznie zwalczana. Papież stwierdził: „Możemy i musimy działać lepiej”, podkreślając pilność i znaczenie kampanii zbierania funduszy.
Motywacja do finansowania wpisuje się w kontekst stale zmieniającego się globalnego krajobrazu migracyjnego. Według raportu IOM do końca 2022 r. liczba osób zmuszonych do przesiedlenia sięgnęła 117 mln. Liczba ta obejmuje rekordowe 71 mln osób przymusowo przesiedlonych w obrębie własnych krajów. Rosnące wyzwania związane z nielegalną imigracją i ubieganiem się o azyl podsycają debaty polityczne i dyskusje polityczne, szczególnie w regionach takich jak Europa, Stany Zjednoczone i nie tylko.
Znaczna część celu zbiórki, wynosząca 2,7 miliarda dolarów, przeznaczona jest na zapobieganie przymusowym wysiedleniom. Obejmuje to zajęcie się sytuacjami, w których jednostki są zmuszone do przemieszczania się z powodu różnych czynników, w tym zmiany klimatu. Przydział środków na migrację spowodowaną klimatem odzwierciedla rosnące uznanie czynników środowiskowych za istotne czynniki napędzające wysiedlenia i migracje.
Amy Pope, która objęła stanowisko dyrektora generalnego IOM w październiku 2022 r., podkreśliła współpracę z sektorem prywatnym jako kluczową strategię sprostania wyzwaniom związanym z migracją. To włączające podejście jest zgodne z szerszym zobowiązaniem do wykorzystania wspólnych zasobów i wiedzy specjalistycznej różnych interesariuszy.
Ambitna kampania zbierania funduszy prowadzona przez agencję ONZ ds. migracji stanowi skoordynowany wysiłek mający na celu rozwiązanie złożonych i palących problemów związanych z globalną migracją. Mobilizując znaczne wsparcie finansowe, IOM stara się wzmocnić ochronę migrantów, ograniczyć przymusowe wysiedlenia i ułatwić ścieżki legalnej migracji. Ponieważ migracja w dalszym ciągu stanowi kluczową kwestię globalną, powodzenie tej inicjatywy finansowej może potencjalnie poczynić znaczące postępy w kierunku bezpieczniejszego, humanitarnego i dobrze zarządzanego podejścia do przepływu osób przez granice.