Arabia Saudyjska otworzy swój inauguracyjny dyplomatyczny sklep z alkoholem w Riyadzie

Arabia Saudyjska ma zamiar otworzyć swój pierwszy sklep z alkoholem w Riyadzie, co będzie przełomowym posunięciem skierowanym wyłącznie do niemuzułmańskich dyplomatów. Ten strategiczny krok, któremu przewodniczy saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman, jest znaczącym kamieniem milowym w wysiłkach królestwa na rzecz dywersyfikacji gospodarki wykraczającej poza ropę naftową, zgodnie z inicjatywą „Wizja 2030”. Powstający sklep, zlokalizowany w dzielnicy dyplomatycznej Riyadu, oznacza zmianę paradygmatu w podejściu konserwatywnego kraju muzułmańskiego do turystyki i biznesu, uznając potrzebę dostosowania niemuzułmańskich praktyk do szerszych reform gospodarczych.

Potencjalni klienci sklepu alkoholowego będą zobowiązani do zarejestrowania się poprzez aplikację mobilną i uzyskania kodu odprawy celnej z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W celu uregulowania spożycia alkoholu wśród niemuzułmańskich dyplomatów wprowadzone zostaną miesięczne limity zakupów. Dokument szczegółowo opisujący te procedury podkreśla „ściśle ograniczony” dostęp sklepu do niemuzułmanów, zapewniając zgodność z normami islamskimi, a jednocześnie zaspokajając specyficzne potrzeby społeczności dyplomatycznej zamieszkującej stolicę.

Wybrana lokalizacja sklepu alkoholowego w dzielnicy dyplomatycznej Riyadu jest strategiczna, biorąc pod uwagę, że mieszczą się w niej ambasady i rezydencje zagranicznych dyplomatów. Chociaż dokument nie wspomina wyraźnie o dostępie dla innych niemuzułmańskich emigrantów, sugeruje ukierunkowane podejście do dyplomatów, pozostawiając niejasne kwalifikowalność szerszej populacji emigrantów. Biorąc pod uwagę, że w Arabii Saudyjskiej mieszkają miliony emigrantów, głównie muzułmańskich pracowników z Azji i Egiptu, ekskluzywny charakter sklepu rodzi pytania o potencjalną przyszłą ekspansję dostępu.

Arabia Saudyjska od dawna utrzymuje rygorystyczne przepisy zakazujące spożywania alkoholu, obejmujące kary od batów, grzywien, więzienia aż po deportację. Wprowadzenie sklepu z alkoholem dla dyplomatów stanowi istotne odejście od dotychczasowych praktyk, w których alkohol był dostępny wyłącznie kanałami dyplomatycznymi lub na czarnym rynku. Posunięcie to wpisuje się w trwające reformy, które doprowadziły do przejścia z kar cielesnych na kary więzienia za przestępstwa związane z alkoholem.

Rządowe Centrum Komunikacji Międzynarodowej (CIC) zapoznało się z nowymi przepisami dotyczącymi importu alkoholu w przesyłkach dyplomatycznych. Chociaż w oświadczeniu nie odniesiono się wyraźnie do zbliżającego się sklepu alkoholowego, podkreślono, że ramy przestrzegają międzynarodowych konwencji dyplomatycznych i mają na celu zwalczanie nielegalnego handlu wyrobami alkoholowymi. Posunięcie to oznacza zaangażowanie rządu w zapewnienie niemuzułmańskim dyplomatom dostępu do produktów alkoholowych w określonych ilościach, co dodatkowo wzmacnia dyplomatyczne podejście do regulacji spożycia alkoholu.

W ostatnich latach Arabia Saudyjska była świadkiem szeregu reform społecznych mających na celu modernizację kraju. Zmiany obejmują złagodzenie rygorystycznych kodeksów społecznych, takich jak segregacja mężczyzn i kobiet w przestrzeni publicznej oraz obowiązkowe noszenie przez kobiety zakrywających całe czarne szaty (abaje). Przywództwo księcia Mohammeda zbiegło się w czasie z otwarciem kraju na turystykę niereligijną, organizacją koncertów, zezwoleniem kobietom na prowadzenie pojazdów oraz rozprawieniem się z sprzeciwem i rywalami politycznymi.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

„Kontrowersje dotyczące torebki Diora” pogrążają prezydenta Korei Południowej Yoona i partię rządzącą w chaosie wyborczym

Next Post

Skandal z plagiatem wstrząsa norweskim rządem: minister rezygnuje w atmosferze ironii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next