Niedawno opublikowany raport FBI rzucił światło na powszechność przestępstw z nienawiści w Stanach Zjednoczonych i wykazał alarmujący fakt, że aż jeden na 10 takich incydentów ma miejsce w instytucjach edukacyjnych. W raporcie obejmującym lata 2018–2022 podkreślono, że szkoły – od przedszkoli po kampusy uniwersyteckie – są trzecimi pod względem częstości miejscami popełniania przestępstw z nienawiści, po domach oraz drogach i alejkach. Do tej informacji doszło pomimo powszechnego zamykania szkół w roku akademickim 2020–2021 z powodu pandemii Covid-19.
Raport FBI wskazuje, że głównymi celami przestępstw z nienawiści w szkołach są czarnoskórzy uczniowie, a częstymi ofiarami są osoby pochodzenia żydowskiego i LGBTQ. Ta niepokojąca tendencja podkreśla powszechną naturę przestępstw wynikających z uprzedzeń w systemie edukacji.
Na przestrzeni lat w Stanach Zjednoczonych nastąpił niepokojący wzrost liczby przestępstw z nienawiści, zdefiniowanych przez FBI jako przestępstwa motywowane uprzedzeniami wobec rasy, pochodzenia etnicznego, religii, orientacji seksualnej, niepełnosprawności lub płci. Zebrane dane dotyczące przestępczości wskazują na znaczny wzrost z około 8500 zgłoszonych przestępstw związanych z uprzedzeniami w 2018 r. do ponad 13 300 w 2022 r., co stanowi rekordowy poziom.
Liczba zgłoszonych incydentów z nienawiści, szczególnie w szkołach, wzrosła jeszcze szybciej, niemal podwajając się w ciągu pięciu lat z 700 w 2018 r. do 1336 w 2022 r. Co szokujące, zdarzenia te stanowiły 10% wszystkich przestępstw z nienawiści zgłoszonych w kraju. Większość tych przestępstw miała miejsce w szkołach od przedszkola do 12 klasy, co podkreśla pilną potrzebę uwagi i interwencji.
Eksperci ostrzegają, że przestępstwa z nienawiści są prawdopodobnie zaniżone ze względu na subiektywną ocenę organów ścigania dotyczącą zamiarów dyskryminacyjnych. Ponadto wiele ofiar decyduje się nie zgłaszać policji swoich doświadczeń ze strachu przed odwetem. Podkreśla to pilną potrzebę kompleksowego zajęcia się tą kwestią i zachęcania do stosowania dokładniejszego systemu sprawozdawczości.
Według grup wsparcia trwająca wojna w Gazie, rozpoczęta w październiku po ataku bojowników Hamasu na Izrael, przyczyniła się do wzrostu liczby incydentów o charakterze antysemickim i islamofobicznym w całych Stanach Zjednoczonych. Ten czynnik zewnętrzny stworzył środowisko, w którym zauważalnie wzrosła liczba przestępstw z nienawiści i działań dyskryminacyjnych.
Raport FBI przedstawia niepokojący obraz rozpowszechnienia przestępstw z nienawiści w amerykańskich szkołach, podkreślając pilną potrzebę podjęcia kompleksowych środków, aby zaradzić tej niepokojącej tendencji. Ponieważ instytucje edukacyjne mają być bezpieczną przestrzenią dla uczniów, identyfikacja tych problemów skłania do wezwania do zwiększenia świadomości, podjęcia wysiłków zapobiegawczych i zbiorowego zaangażowania na rzecz wspierania inkluzywności i tolerancji w szkołach w całym kraju.