Brazylijska policja przeprowadza naloty na Bolsonaro i jego współpracowników w związku z zarzutami o ingerencję w wybory

Co istotne, brazylijska policja federalna rozpoczęła w czwartek zakrojoną na szeroką skalę operację, wymierzoną w byłego prezydenta Jaira Bolsonaro oraz licznych bliskich doradców i byłych ministrów. Operacja będąca częścią trwającego śledztwa ma na celu ujawnienie rzekomych prób udaremnienia wyborów w Brazylii w 2022 r. i innych powiązanych przestępstw.

W ramach tej operacji policja federalna wykonała 33 nakazy przeszukania i cztery nakazy aresztowania. Dodatkowo agencja nałożyła ograniczenia na 15 osób, żądając od nich oddania paszportów, powstrzymania się od opuszczania kraju i unikania kontaktu z innymi osobami objętymi dochodzeniem.

Były prezydent Bolsonaro okazał się bezpośrednio zamieszany w tę operację i, co potwierdził jego rzecznik, oczekuje się, że odda paszport w przewidzianym terminie 24 godziny.

Wśród celów nalotów znalazło się kilka prominentnych osobistości, w tym były sekretarz obrony Brazylii, były szef wywiadu, były minister sprawiedliwości i były szef marynarki wojennej. Warto zauważyć, że działania policji dotyczyły również kandydata Bolsonaro na kandydaturę i lidera jego partii politycznej.

Nadrzędne śledztwo obejmuje spektrum zarzutów, od podejrzeń o próbę zamachu stanu po ataki na infrastrukturę wyborczą w Brazylii, a także kontrowersje wokół szczepionek na Covid-19. Władze badają także zarzuty fałszowania dokumentacji szczepień oraz defraudacji funduszy rządowych i zagranicznych prezentów przeznaczonych dla prezydenta.

Przed wyborami w Brazylii w 2022 r. Bolsonaro konsekwentnie poddawał w wątpliwość integralność krajowego systemu wyborczego, z wyprzedzeniem zarzucając oszustwo w przypadku niekorzystnego wyniku. Pomimo przegranej w wyborach na rzecz prezydenta Luiza Inácio Luli da Silvy Bolsonaro powstrzymał się od jednoznacznego przyznania się do porażki. Zamiast tego jego zwolennicy zorganizowali długotrwałe protesty, których kulminacją były zamieszki w styczniu 2023 r., wymierzone w Kongres Brazylii, Sąd Najwyższy i biura prezydenta.

Wysiłki Bolsonaro mające na celu podważenie brazylijskiego systemu głosowania doprowadziły już do jego dyskwalifikacji z kandydowania na urząd do 2030 r. Jednak czwartkowa operacja sugeruje, że władze podejrzewają bardziej zorganizowane wysiłki byłego prezydenta i jego sojuszników mające na celu utrzymanie się przy władzy po porażce wyborczej.

W odpowiedzi na rozwój sytuacji Bolsonaro stanowczo zaprzeczył jakimkolwiek nadużyciom, określając tę operację jako prześladowanie o podłożu politycznym. W rozmowie z brazylijską gazetą Folha de São Paulo utrzymywał, że jest niewinny, podkreślając swoje odejście z rządu ponad rok temu i odwracając uwagę od obecnej administracji.

Naloty i następujący po nich rozwój wydarzeń wyznaczają krytyczny moment w krajobrazie politycznym Brazylii, podkreślając głęboko zakorzenione napięcia i zarzuty o niewłaściwe postępowanie wokół niedawnych procesów wyborczych w kraju.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Nikaragua udziela azylu byłemu prezydentowi Panamy Martinelliemu w związku z twierdzeniami o prześladowaniach politycznych

Next Post

Republikanie zbierają się w Nevadzie i na Wyspach Dziewiczych: Trump oczekuje, że zgarnie delegatów, Haley musi zmierzyć się z konkurencją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next