Etiopskie siły bezpieczeństwa oskarżone o masakrę „co najmniej 45 cywilów” w styczniowej tragedii: grupa praw człowieka

Etiopia po raz kolejny znalazła się w centrum kontrowersji, gdy na światło dzienne wypłynęły zarzuty dotyczące brutalnej masakry dokonanej przez rządowe siły bezpieczeństwa, w wyniku której pod koniec stycznia zginęło co najmniej 45 cywilów w stanie Amhara. Etiopska Komisja Praw Człowieka (EHRC), niezależna jednostka przynależna do państwa, ujawniła te wstrząsające ustalenia, rzucając światło na kolejny tragiczny rozdział trwających konfliktów wewnętrznych w kraju.

W potępiającym oświadczeniu wydanym we wtorek EHRC potwierdziła tożsamość ofiar, podkreślając, że zostały one zabite pozasądowo przez rządowe siły bezpieczeństwa pod pretekstem rzekomego „wspierania Fano”, etnicznej grupy bojowników Amhara. Raport EHRC wyraźnie podkreśla brutalność masakry, ostrzegając, że rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych może być nawet wyższa niż oficjalnie podana.

Masakra, która miała miejsce w mieście Merawi, nastąpiła po miesiącach eskalacji napięć między armią Etiopii a milicją Fano, charakteryzujących się sporadycznymi starciami i przemocą. Punktem kulminacyjnym zeszłorocznych konfrontacji było wprowadzenie w sierpniu przez rząd federalny stanu wyjątkowego, który został niedawno przedłużony przez prawodawców o dodatkowe cztery miesiące.

Wzrosło międzynarodowe zaniepokojenie okrucieństwami w Merawi, a Stany Zjednoczone wyraziły głębokie zaniepokojenie doniesieniami o ukierunkowanych zabójstwach ludności cywilnej i wezwały do bezstronnego śledztwa w tej sprawie. Alarmująca eskalacja przemocy w stanie Amhara ponownie wzbudziła obawy o stabilność Etiopii, kładąc cień na wysiłki tego kraju na rzecz osiągnięcia pokoju po podpisaniu w listopadzie 2022 r. porozumienia pokojowego mającego na celu rozwiązanie przedłużającego się konfliktu w sąsiednim regionie Tigray.

Napięcia w Amharze wynikają ze złożonej dynamiki, w tym napiętych relacji między siłami regionalnymi a rządem federalnym. Chociaż siły Amhary początkowo sprzymierzyły się z wojskami federalnymi przeciwko rebeliantom z Tigrayan, niezgoda pojawiła się, gdy rząd premiera Abiy Ahmeda zainicjował likwidację stanowych sił paramilitarnych w całym kraju. Posunięcie to, postrzegane jako zagrożenie dla regionalnej autonomii Amhary, wywołało gwałtowny sprzeciw i protesty nacjonalistów Amhary.

W związku z niepokojącym rozwojem sytuacji EHRC oskarżyła wcześniej siły rządu federalnego o dopuszczanie pozasądowych zabójstw i angażowanie się w masowe arbitralne zatrzymania w Amharze i innych regionach. Ciągłe doniesienia o naruszeniach praw człowieka podkreślają pilną potrzebę podjęcia kompleksowych środków w celu zajęcia się pierwotnymi przyczynami konfliktu i promowania pojednania w Etiopii.

Podczas gdy Etiopia zmaga się ze skutkami kolejnej tragedii, pilnie konieczne jest zapewnienie odpowiedzialności, sprawiedliwości i wspólnych wysiłków na rzecz wspierania dialogu i uzdrowienia. Społeczność międzynarodowa musi zachować czujność, monitorując sytuację i zapewniając wsparcie, aby ułatwić pokojowe rozwiązanie przedłużających się konfliktów wewnętrznych w Etiopii.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Francja zawiesza program leasingu samochodów elektrycznych o wartości 100 euro miesięcznie ze względu na ogromny popyt

Next Post

Niemiecki minister obrony podnosi możliwość zaangażowania Wielkiej Brytanii w obronę nuklearną pod administracją Trumpa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next