Francja i Mołdawia sfinalizują pakt obronny w obliczu obaw o wpływy Rosji

Mołdawia i Francja mają podpisać w czwartek porozumienie o współpracy obronnej w ramach szerzej zakrojonych wysiłków krajów zachodnich na rzecz wzmocnienia zdolności Mołdawii w obliczu rosnących obaw związanych z działaniami Rosji postrzeganymi jako mające na celu destabilizację byłego państwa radzieckiego.

Położona na zachód od Ukrainy Mołdawia dysponuje skromnym budżetem obronnym i historycznie utrzymuje napięte stosunki z Moskwą. Napięcia te uległy dalszemu zaostrzeniu, gdy Kiszyniów udzielił wsparcia Ukrainie w jej konflikcie z Rosją.

Szczególnie niepokojąca jest sytuacja w Naddniestrzu, separatystycznym regionie Mołdawii, który od ponad trzech dekad cieszy się faktyczną niezależnością przy wsparciu Kremla. Rosja utrzymuje na tym obszarze obecność wojskową, w tym żołnierzy i sił pokojowych.

Francuska prezydencja ogłosiła w środę, że prezydent Emmanuel Macron spotka się w Paryżu ze swoją mołdawską odpowiedniczką Maią Sandu w celu podpisania umów o współpracy w dziedzinie obronności i gospodarki. W oświadczeniu podkreślono zaangażowanie Francji we wspieranie niepodległości, suwerenności i bezpieczeństwa Mołdawii, szczególnie w obliczu działań Rosji na Ukrainie.

Pakt obronny, pierwotnie uzgodniony we wrześniu, obejmuje różne obszary współpracy, w tym szkolenie personelu wojskowego, dialog obronny i wymianę informacji wywiadowczych. Ponadto Francja wyraziła chęć udzielenia Mołdawii pomocy we wzmacnianiu jej zdolności wojskowych, łącznie z potencjalnym zakupem systemów obrony przeciwlotniczej na wzór francuskiego systemu Mistral.

Mołdawia ogłosiła niedawno zakup radaru GM200 wyprodukowanego przez firmę Thales, który zwiększy jej możliwości obserwacji powietrznej, umożliwiając wykrywanie i śledzenie celów w szerokim zakresie wysokości.

Minister obrony Francji zobowiązał się także do przeprowadzenia audytu infrastruktury obrony powietrznej Mołdawii, którego celem będzie wzmocnienie bezpieczeństwa mołdawskiej przestrzeni powietrznej.

Równolegle z wizytą prezydenta Sandu kraje zachodnie zorganizują telekonferencję audio, której przewodniczyć będzie Francja, w celu omówienia możliwości zwiększenia wsparcia nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Mołdawii. Podkreśla to uznanie przez społeczność międzynarodową znaczenia bezpieczeństwa i stabilności Mołdawii.

Jednakże wyzwania nadal istnieją, zwłaszcza dotyczące sytuacji w Naddniestrzu. W lutym region zaapelował do Rosji o pomoc gospodarczą w obliczu dostrzegalnych nacisków ze strony mołdawskiego rządu, co Kiszyniów odrzucił jako działanie propagandowe.

W miarę jak Mołdawia porusza się po swoim krajobrazie geopolitycznym, partnerstwa z krajami zachodnimi, takimi jak Francja, podkreślają wysiłki mające na celu wzmocnienie jej suwerenności i bezpieczeństwa w obliczu niepewności regionalnej.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Partnerzy koalicji rządzącej w Polsce kłócą się w sprawie opóźnienia w uchwaleniu ustaw liberalizujących prawo aborcyjne

Next Post

Korea Północna zwiększa gotowość wojskową – rozkaz Kim Dzong Un

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next