Indonezyjska agencja pogodowa prognozuje łagodniejszą porę suchą i zmniejszone ryzyko pożarów lasów

Indonezyjska agencja meteorologiczna prognozuje, że w tym roku pora sucha będzie mniej dotkliwa w porównaniu z warunkami panującymi w 2023 r., co zapewni lepsze perspektywy w zakresie zarządzania pożarami lasów i uprawy roślin – ogłosiła w piątek agencja.

Ubiegłoroczna pora sucha, zaostrzona przez długotrwałe zjawisko pogodowe El Nino, spowodowała istotne wyzwania dla rolnictwa i gospodarki leśnej. Długotrwała susza niekorzystnie wpłynęła na uprawy i nasiliła pożary lasów, w wyniku których spłonęło ponad 1,16 mln hektarów lasów – najwięcej od 2019 r.

Zastępca ds. klimatologii w indonezyjskiej agencji pogodowej BMKG, Ardhasena Sopaheluwakan, stwierdził, że tegoroczna pora sucha będzie mniej intensywna niż w roku poprzednim, co zmniejszy dotkliwość pożarów lasów. Podkreślił jednak, jak ważne jest zachowanie czujności, zwłaszcza w województwach zawierających torfowiska, które w przeszłości były podatne na takie zdarzenia.

Prowincje takie jak Riau, Sumatra Południowa, Lampung, Jambi oraz Kalimantan Południowy i Środkowy uznano za obszary wysokiego ryzyka pożarów lasów, zwłaszcza ze względu na obecność rozległych plantacji oleju palmowego.

Według szefowej BMKG, Dwikority Karnawati, przewiduje się, że pora sucha rozpocznie się później niż zwykle, głównie w maju i czerwcu na Jawie, Borneo i Sulawesi, a jej szczyt przypada na lipiec-sierpień. Następnie oczekuje się, że począwszy od września na pogodę będzie wpływać słaby układ pogodowy La Nina, zwykle związany ze zwiększonymi opadami deszczu na całym archipelagu.

Utrzymujące się skutki zeszłorocznego zjawiska El Nino utrzymają się w 2024 r., co doprowadzi do opóźnień w zasiewach i wpłynie na wczesne zbiory ryżu. Władze pozostają jednak optymistami, jeśli chodzi o ożywienie produkcji żywności w dalszej części roku.

Pomimo prognozy łagodniejszej pory suchej, niektóre regiony Sumatry i Jawy borykają się obecnie z powodziami wywołanymi intensywnymi opadami deszczu. Niedawne powodzie na Zachodniej Sumatrze spowodowały ofiary w ludziach i przesiedlenia, co podkreśla dynamiczne i różnorodne wyzwania klimatyczne, przed którymi stoi Indonezja.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Nigeryjscy myśliwi wyrażają zaniepokojenie zmniejszeniem terytorium łowieckiego z powodu zagrożenia islamistycznego

Next Post

Australijscy naukowcy wykryli blaknięcie koralowców na północnym krańcu Wielkiej Rafy Koralowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next