Somalia zatrzymuje komandosów wyszkolonych przez USA za rzekomą kradzież racji żywnościowych

Rząd Somalii podjął działania przeciwko członkom jednostki Danab, elitarnego oddziału komandosów szkolonego przez Stany Zjednoczone, w związku z zarzutami kradzieży racji żywnościowych dostarczanych przez USA. Jednostka Danab była filarem wspieranych przez USA działań mających na celu zwalczanie powiązanej z Al-Kaidą organizacji bojowników al-Shabaab. W związku z tym, że Stany Zjednoczone zadeklarowały ponad 100 milionów dolarów na utworzenie do pięciu baz wojskowych w Danab, niedawny incydent wzbudził poważne obawy.

W odpowiedzi na zarzuty, ministerstwo obrony Somalii ogłosiło zawieszenie i zatrzymanie kilku osób z jednostki komandosów, sygnalizując zdecydowany ruch w celu rozwiązania tej kwestii. Ponadto ministerstwo podkreśliło swoje zobowiązanie do przejrzystości, powiadamiając partnerów międzynarodowych i rozpoczynając dochodzenie w celu ustalenia zakresu kradzieży.

Podczas gdy Stany Zjednoczone poważnie traktują wszelkie oskarżenia o korupcję, amerykański urzędnik potwierdził zaistniałą sytuację i wyraził chęć współpracy z Danab w celu wdrożenia solidnych środków odpowiedzialności. Urzędnik podkreślił znaczenie zapobiegania podobnym incydentom w przyszłości w celu zabezpieczenia przyszłych działań pomocowych. W oświadczeniu nie odniesiono się jednak bezpośrednio do tego, czy incydent miał już wpływ na amerykańskie wsparcie.

Relacje między Stanami Zjednoczonymi a Danab sięgają 2017 r., kiedy to USA zainicjowały działania szkoleniowe i wyposażeniowe mające na celu wzmocnienie zdolności liczących 3000 żołnierzy sił komandosów. Danab został pomyślany jako jednostka szybkiego reagowania w celu zwalczania rebelii al-Shabaab, która nęka Somalię od 2006 roku.

Pomimo początkowych sukcesów w odzyskiwaniu terytorium od al-Shabaab, ostatnie wysiłki wojskowe napotkały wyzwania. Siły sprzymierzone z rządem, w tym Danab, walczyły o utrzymanie kontroli nad obszarami wiejskimi, umożliwiając al-Shabaab dalsze przeprowadzanie ataków na dużą skalę, w tym w stolicy, Mogadiszu.

Incydent ten odzwierciedla wcześniejsze obawy dotyczące odpowiedzialności somalijskiego wojska. W 2017 r. Stany Zjednoczone zawiesiły pomoc obronną w związku z niezdolnością do rozliczenia przydziałów żywności i paliwa. Ponadto Stany Zjednoczone przeprowadziły ataki dronów na bojowników al-Shabaab w ramach działań antyterrorystycznych w regionie.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Wielka Brytania rozpoczyna testy przełomowej spersonalizowanej szczepionki na czerniaka

Next Post

Hiszpania dokonała największego od niemal dekady konfiskaty haszyszu: skonfiskowano 25 ton o wartości 50 milionów euro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next