Chiny ogłosiły plany wysłania dwóch okrętów wojennych do Kambodży i Timoru Wschodniego w okresie od pierwszej połowy maja do połowy czerwca, według ich ministerstwa obrony. Posunięcie to może jeszcze bardziej zaniepokoić Stany Zjednoczone, które wyraziły zaniepokojenie rosnącą obecnością Chin w strategicznej bazie morskiej w Kambodży.
Chińskie ministerstwo obrony oświadczyło w czwartek, że Chiny rozmieszczą swój największy okręt szkoleniowy Qijiguang wraz z gigantycznym okrętem amfibijnym Jinggangshan w obu krajach w celu przeprowadzenia ćwiczeń z lokalnymi kadetami marynarki wojennej. Celem jest wzmocnienie wzajemnego zaufania między marynarkami wojennymi Chin i krajów przyjmujących.
Okręt desantowy Jinggangshan jest przystosowany do transportu helikopterów, pojazdów opancerzonych, łodzi, jednostek desantowych i prawie 1000 żołnierzy. Choć mniejszy, Qijiguang jest najbardziej zaawansowanym technologicznie wojskowym okrętem szkoleniowym w Chinach.
Chiny nie określiły lokalizacji, w których statki będą stacjonować podczas ich pobytu w Kambodży i Timorze Wschodnim.
Przybycie chińskich okrętów może jednak zwiększyć obawy USA dotyczące obecności chińskich okrętów wojennych w bazie marynarki wojennej Ream w Kambodży, której ekspansja była ostatnio wspierana przez Chiny. Decyzja Kambodży o zezwoleniu Chinom na rozbudowę bazy Ream, położonej przy kluczowym szlaku wodnym na wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej w prowincji Sihanoukville, wywołała alarm w Waszyngtonie. Istnieją obawy, że może to zapewnić Pekinowi nowy przyczółek w pobliżu spornego Morza Południowochińskiego, do którego znacznej części Chiny roszczą sobie prawa.
Zanim w czerwcu 2022 r. rozpoczęto finansowaną przez Chiny modernizację, Ream był miejscem wspólnych szkoleń i ćwiczeń marynarki wojennej między USA i Kambodżą. Kambodża zburzyła obiekt zbudowany przez USA w październiku 2020 roku.
Od grudnia w Ream cumują dwa inne chińskie okręty wojenne, prawdopodobnie korwety lub fregaty. Ministerstwo obrony Kambodży zapewniło w środę, że ich obecność nie oznacza stałego rozmieszczenia chińskiego wojska w kraju.
Chiny umacniają swoją „żelazną” przyjaźń z Kambodżą, co jest widoczne w wymianach państwowych i wojskowych na wysokim szczeblu od zeszłego roku. W marcu chiński minister obrony Dong Jun spotkał się w Pekinie z zastępcą naczelnego dowódcy Królewskich Kambodżańskich Sił Zbrojnych i dowódcą Królewskiej Armii Kambodży Mao Sophanem, a obie strony zobowiązały się do pogłębienia współpracy wojskowej.