Stan wyjątkowy w Nowej Kaledonii po śmiertelnych zamieszkach

Francja ogłosiła stan wyjątkowy na swoim wyspiarskim terytorium Nowej Kaledonii na Pacyfiku w odpowiedzi na gwałtowne zamieszki wywołane zmianami w przepisach wyborczych w prowincji. Zamieszki doprowadziły do śmierci trzech rdzennych mieszkańców Kanak i policjanta, a także setek rannych.

Przemoc, która rozpoczęła się w poniedziałek wieczorem, trwała pomimo wprowadzenia nocnej godziny policyjnej. Stan wyjątkowy wszedł w życie o 5 rano w czwartek (18:00 GMT w środę), przyznając władzom szerokie uprawnienia do przeprowadzania przeszukań i aresztowań.

Wysoka Komisja, reprezentująca państwo francuskie w Nowej Kaledonii, ogłosiła, że pięć osób zostało umieszczonych w areszcie domowym jako „domniemani sponsorzy gwałtownych zamieszek”, z planowanymi dodatkowymi przeszukaniami. Do tej pory aresztowano ponad 200 „uczestników zamieszek”.

Wysoka Komisja podkreśliła swoje zaangażowanie w szybkie przywrócenie porządku publicznego i podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu ochrony ludności Nowej Kaledonii. Aby pomóc w tych wysiłkach, kontyngent żołnierzy jest w drodze z Marsylii, aby zabezpieczyć międzynarodowe lotnisko Nowej Kaledonii, które jest zamknięte od początku tygodnia, a także jej porty.

Stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 12 dni. Niepokoje wynikają z proponowanej poprawki do francuskiej konstytucji, która pozwoliłaby mieszkańcom Nowej Kaledonii, którzy mieszkają w niej od 10 lat, głosować w wyborach prowincjonalnych. Poprawka ta zmieniłaby porozumienie z Noumea z 1998 r., które ograniczało prawa wyborcze i miało na celu zrównoważenie wpływów politycznych rdzennej ludności Kanak, która stanowi około 40 procent z prawie 300 000 mieszkańców terytorium.

Społeczność Kanaków obawia się, że proponowane zmiany osłabią ich pozycję polityczną. Przemoc wybuchła w tym tygodniu, gdy francuskie Zgromadzenie Narodowe głosowało za przyjęciem poprawki. Aby nowe przepisy weszły w życie, wymagana jest wspólna sesja Zgromadzenia Narodowego i Senatu ze względu na implikacje konstytucyjne.

Nowa Kaledonia, położona około 1500 kilometrów (930 mil) na wschód od Australii, została skolonizowana przez Francję w XIX wieku. Ostatnie znaczące niepokoje miały miejsce w latach 80. i doprowadziły do porozumienia z Noumea, które obiecało większą autonomię i trzy referenda w sprawie niepodległości. We wszystkich trzech referendach, z których ostatnie odbyło się w grudniu 2021 r., wyborcy zdecydowali się pozostać częścią Francji. Jednak partie niepodległościowe zbojkotowały ostatnie referendum z powodu poważnego wpływu pandemii COVID-19 na społeczność Kanaków.

Różnice ekonomiczne między Kanakami a mieszkańcami pochodzenia europejskiego pozostają znaczne. Od czasu porozumienia z 1998 r. około 40 000 osób przeniosło się do Nowej Kaledonii z Francji, co dodatkowo skomplikowało krajobraz polityczny i społeczny.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Kolejny urzędnik administracji Bidena rezygnuje ze stanowiska w sprawie wojny w Strefie Gazy

Next Post

Republika Południowej Afryki oskarża Izrael o eskalację konfliktu w Gazie w Sądzie ONZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next