Trzeci prezydent Wietnamu w ciągu niespełna dwóch lat wśród walki o władzę

Potężny urzędnik ds. bezpieczeństwa został w środę mianowany prezydentem Wietnamu, co oznacza trzecią osobę na tym stanowisku w ciągu niespełna 18 miesięcy w obliczu zaciekłej walki o władzę przed pokoleniową zmianą przywództwa.

Podczas nadzwyczajnej sesji parlamentu, ustawodawcy potwierdzili nominację 66-letniego gen. To Lama, ministra bezpieczeństwa publicznego, który został nominowany na prezydenta przez Komunistyczną Partię Wietnamu w weekend.

W poniedziałek ustawodawcy zatwierdzili również nominację 61-letniego Tran Thanh Mana na przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego. Funkcje te są częścią czteroosobowego kolektywu rządzącego Wietnamem, w tym szefa partii i premiera.

W rezultacie zarówno generał Lam, jak i pan Man są potencjalnymi kandydatami na następcę Nguyena Phu Tronga, który był szefem partii przez ostatnie 13 lat. 80-letni Nguyen Phu Trong sprawuje obecnie bezprecedensową trzecią pięcioletnią kadencję po reelekcji w 2021 roku. Wynikająca z tego próżnia sukcesyjna doprowadziła do intensywnych walk o władzę w Wietnamie, kraju znanym niegdyś ze stabilnego i przewidywalnego krajobrazu politycznego, przed kolejną zmianą przywództwa w 2026 roku.

Analitycy sugerują, że generał Lam ma przewagę nad panem Manem w wyścigu o przywództwo ze względu na wdrożenie przez niego kampanii antykorupcyjnej, której orędownikiem był pan Trong, a która w ostatnich latach znacznie się rozszerzyła. Kampania ta doprowadziła do usunięcia wielu urzędników, w tym poprzedników zarówno generała Lama, jak i pana Mana. Ponadto generał Lam nadzorował szeroko zakrojoną rozprawę ze społeczeństwem obywatelskim i był zamieszany w głośne porwanie byłego wietnamskiego urzędnika prowincjonalnego z Berlina w 2017 roku.

We wtorek ustawodawcy zagłosowali za zwolnieniem generała Lama ze stanowiska ministra bezpieczeństwa publicznego. Nadal nie ma pewności, czy będzie on mógł objąć stanowisko szefa partii.

„Jego doświadczenie jako ministra bezpieczeństwa publicznego daje mu dużą władzę, ale może też być dla niego porażką, ponieważ wiele osób się go obawia” – powiedział Le Hong Hiep, starszy pracownik naukowy ds. Wietnamu w Instytucie ISEAS-Yusof Ishak w Singapurze. „Jeśli zostanie szefem partii, ludzie już wyrazili obawy, że może wykorzystać aparat bezpieczeństwa, aby przekształcić Wietnam w państwo policyjne”.

Poprzednik generała Lama, Vo Van Thuong, podał się do dymisji w marcu, zaledwie rok po objęciu urzędu, z powodu nieokreślonych naruszeń przepisów partyjnych. Jego poprzednik, Nguyen Xuan Phuc, również zrezygnował nagle w styczniu 2023 r. w podobnych okolicznościach.

Oprócz dwóch byłych prezydentów, przewodniczący parlamentu i dwóch wicepremierów zrezygnowało w ostatnich latach z powodu oskarżeń o niewłaściwe postępowanie. Od 2022 r. usunięto sześciu członków Biura Politycznego, najwyższego organu decyzyjnego w kraju. W czwartek partia mianowała czterech nowych członków Biura Politycznego.

Generał Lam spotkał się ze znaczną krytyką w Wietnamie w 2021 r. po tym, jak wideo stało się wirusowe, pokazując, jak je stek pokryty 24-karatowymi płatkami złota w londyńskiej restauracji. W tym czasie Wietnam znajdował się pod ścisłą blokadą pandemiczną, a koszt posiłku, do 1150 USD, był około sześciokrotnie wyższy niż miesięczny dochód przeciętnego wietnamskiego pracownika. W zeszłym roku wietnamski aktywista, który sparodiował posiłek w filmie, został skazany na ponad pięć lat więzienia za „prowadzenie propagandy przeciwko państwu”.

Podczas ceremonii zaprzysiężenia w środę, generał Lam opisał swoje nowe stanowisko jako znaczący zaszczyt i odpowiedzialność. Zobowiązał się do przestrzegania „polityki i wytycznych określonych przez partię”.

Korupcja pozostaje istotnym problemem w Wietnamie, który zajmuje 83. miejsce na 180 krajów w indeksie korupcji Transparency International, poniżej Chin i Kuby. Pan Trong zainicjował walkę z korupcją w 2016 roku, mając na celu wyeliminowanie „złych korzeni” i oczyszczenie partii w celu utrzymania jej legitymacji.

Analitycy kwestionowali jednak, czy niektóre z celów kampanii antykorupcyjnej były motywowane politycznie, zwłaszcza w ramach nieprzejrzystego systemu politycznego. Zagraniczni inwestorzy wyrazili również obawy, że kampania spowolniła proces decyzyjny, ponieważ urzędnicy wahają się przed zatwierdzaniem projektów lub wydawaniem zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w obawie przed dochodzeniami w sprawie korupcji.

Pomimo tych wyzwań, zagraniczni inwestorzy nadal inwestują w Wietnamie, który stał się znaczącym globalnym ośrodkiem produkcyjnym, ponieważ międzynarodowe firmy szukają alternatywy dla Chin. W okresie od stycznia do kwietnia tego roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Wietnamie wzrosły o 7,4% w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając poziom 6,3 mld USD. Według danych Bloomberga, benchmarkowy indeks giełdowy tego kraju wzrósł w tym roku o około 13 procent, co czyni go najlepszym w Azji Południowo-Wschodniej.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Izrael konfiskuje sprzęt AP, wstrzymuje transmisję na żywo z północnej Gazy

Next Post

Policja odkrywa dziesięć ciał w kurorcie Acapulco

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next