Korea Południowa, Chiny i Japonia wznowią rozmowy trójstronne po raz pierwszy od 2019 roku

W przyszłym tygodniu przywódcy z Korei Południowej, Chin i Japonii spotkają się w Seulu na swoim pierwszym trójstronnym spotkaniu od ponad czterech lat, mającym na celu ożywienie współpracy między trzema narodami, ogłosiło w czwartek biuro prezydenta Korei Południowej.

Zaplanowany na poniedziałek szczyt zgromadzi prezydenta Korei Południowej Yoon Suk Yeol, premiera Chin Li Qiang i premiera Japonii Fumio Kishida. To ich pierwsze takie spotkanie od grudnia 2019 r., ze względu na zakłócenia spowodowane pandemią COVID-19 i złożonymi stosunkami regionalnymi.

Według Kim Tae-hyo, Zastępcy Dyrektora ds. bezpieczeństwa narodowego w Seulu, szczyt ma na celu pełne przywrócenie i normalizację współpracy trójstronnej. Podczas gdy chiński prezydent Xi Jinping nie będzie obecny, zarówno Premier Li, jak i premier Kishida mają przybyć do Korei Południowej w niedzielę. Odbędą dwustronne spotkania z prezydentem Yoon i dołączą do powitalnego bankietu obiadowego.

Oczekuje się, że przywódcy omówią szereg inicjatyw współpracy zaproponowanych przez Koreę Południową, w tym wymianę personelu, zmianę klimatu, handel, zdrowie, technologię i zarządzanie katastrofami. Kulminacją tych dyskusji będzie wspólne oświadczenie po szczycie.

Ponadto przywódcy zajmą się regionalnymi i międzynarodowymi kwestiami politycznymi, strategiami reagowania na globalne kryzysy oraz sposobami przyczyniania się do międzynarodowego pokoju.

Powiązane gospodarczo i kulturowo Korea Południowa, Chiny i Japonia razem stanowią około 25% światowego PKB. Jednak wysiłki na rzecz zacieśnienia współpracy trójstronnej były często utrudniane przez historyczne spory i strategiczną konkurencję, szczególnie z udziałem Chin i Stanów Zjednoczonych.

Korea Południowa i Japonia, obaj kluczowi sojusznicy wojskowi USA, w których znajduje się łącznie 80 000 żołnierzy amerykańskich, niedawno wzmocniły trójstronne partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa z USA w odpowiedzi na postępujący program nuklearny Korei Północnej i regionalną asertywność Chin. Ten ruch rozgniewał zarówno Chiny, jak i Koreę Północną.

Historyczne napięcia między Koreą Południową a Japonią, wynikające z japońskich rządów kolonialnych nad Koreą w latach 1910-1945, uległy znacznym wahaniom. Jednak stosunki uległy poprawie w szczególności w 2023 r., ponieważ oba kraje starały się zacieśnić współpracę przeciwko wspólnym wyzwaniom, takim jak ambicje nuklearne Korei Północnej i problemy z łańcuchem dostaw.

Korea Południowa, Japonia i USA dążą do wykorzystania wpływów Chin na Koreę Północną, aby przekonać Pjongjang do porzucenia programu nuklearnego. Chociaż Chiny oficjalnie nie popierają ambicji nuklearnych Korei Północnej, podejrzewa się, że zapewniają tajną pomoc, aby pomóc odizolowanemu narodowi utrzymać się na powierzchni, postrzegając Koreę Północną jako bufor przeciwko wpływom USA w regionie.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Grupa ujgurska oskarża Chiny o nękanie we Francji

Next Post

Wyzwania związane z przestępczością i imigracją zagrażają perspektywom reelekcji Bidena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next