Rosyjski atomowy okręt podwodny spodziewany na Kubie – możliwy sygnał dla USA

Wizyta rosyjskiej marynarki wojennej w Hawanie przyciąga uwagę wśród rosnących napięć
Oczekuje się, że wizyta rosyjskiego okrętu podwodnego o napędzie atomowym K-561 Kazan w Hawanie w przyszłym tygodniu będzie uważnie obserwowana przez Waszyngton. Okręt podwodny, w towarzystwie trzech innych rosyjskich okrętów wojennych, zacumuje w kubańskiej stolicy w dniach 12-17 czerwca. Posunięcie to ma miejsce w czasie wzmożonych napięć między Rosją a Zachodem w związku z trwającym konfliktem na Ukrainie.

Zgodnie z czwartkowym komunikatem kubańskiego ministerstwa obrony, Hawana, położona zaledwie około 170 kilometrów od Key West na Florydzie, będzie gościć okręt podwodny o napędzie atomowym Kazan, fregatę rakietową Admirał Gorszkow, tankowiec i holownik ratowniczy.

Ministerstwo podkreśliło, że „żaden z okrętów nie posiada broni jądrowej” i zapewniło, że ich obecność nie stanowi zagrożenia dla regionu.

Wizyta rosyjskiej marynarki wojennej na Kubie, tak blisko Stanów Zjednoczonych, zbiega się w czasie z eskalacją konfliktu między Rosją a państwami zachodnimi, zwłaszcza po niedawnej decyzji USA o zezwoleniu Ukrainie na ograniczone użycie dostarczonej przez Amerykanów broni przeciwko celom na terytorium Rosji. Według raportu Miami Herald, amerykańscy urzędnicy postrzegają to rozmieszczenie jako odpowiedź na tę decyzję. Wysoki rangą amerykański urzędnik, wypowiadający się anonimowo, zasugerował, że Rosja chce wysłać wiadomość i zaniepokoić USA poprzez zwiększenie swojej aktywności morskiej w pobliżu amerykańskich granic.

Kontekst historyczny i geopolityczny
Podczas zimnej wojny Kuba była ważnym sojusznikiem Związku Radzieckiego. Stacjonowanie radzieckich pocisków nuklearnych na wyspie doprowadziło do kubańskiego kryzysu rakietowego w 1962 r., który na dwa tygodnie zbliżył świat do wojny nuklearnej. W ostatnich latach Rosja starała się wzmocnić swoje stosunki z Kubą, szukając nowych partnerów handlowych w obliczu izolacji od krajów zachodnich. Ta odnowiona relacja została zaznaczona wizytą prezydenta Kuby Miguela Díaza-Canela w Moskwie w listopadzie 2022 r., gdzie spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W kwietniu 2023 r. Díaz-Canel wyraził bezwarunkowe poparcie Kuby dla Rosji w jej konflikcie z Zachodem. Warto zauważyć, że Kuba powstrzymała się od krytykowania działań Rosji na Ukrainie.

Najnowsza eskalacja obejmuje zezwolenie przez USA i ich sojuszników na użycie dostarczonej przez nich broni przez Ukrainę w operacjach obronnych w północno-wschodnim regionie Charkowa, po rosyjskiej ofensywie w tym regionie. Prezydent USA Joe Biden powtórzył w czwartek, że amerykańska broń dostarczana Ukrainie nie jest przeznaczona do ataków na Moskwę lub inne cele w głębi Rosji.

Potencjalne implikacje
Ponieważ rosyjska obecność morska zbliża się do Kuby, oczekuje się, że Stany Zjednoczone będą uważnie monitorować sytuację. Rozmieszczenie Kazana i towarzyszących mu okrętów w pobliżu wód amerykańskich jest postrzegane jako strategiczny manewr Moskwy, potencjalnie sygnalizujący pokaz siły lub formę geopolitycznego komunikatu w odpowiedzi na działania Zachodu na Ukrainie.

Kubańskie Ministerstwo Obrony próbowało złagodzić obawy, stwierdzając, że wizyta nie ma charakteru nuklearnego i nie stanowi zagrożenia dla stabilności w regionie. Nie można jednak ignorować symbolicznych i strategicznych implikacji wizyty rosyjskiej marynarki wojennej, zwłaszcza biorąc pod uwagę historyczne napięcia i obecny klimat geopolityczny.

Podczas gdy społeczność międzynarodowa obserwuje te wydarzenia, wizyta ta podkreśla ciągłą złożoność globalnej dyplomacji i stale obecny cień historycznych konfliktów wpływających na współczesne strategie geopolityczne.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Napięcia w Nowej Kaledonii wśród protestów i godziny policyjnej

Next Post

Netanjahu wystąpi przed Kongresem USA wśród napięć związanych z konfliktem w Strefie Gazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next