Arabia Saudyjska pozyska ponad 11,2 mld USD ze sprzedaży akcji Aramco po niższym przedziale cenowym

Arabia Saudyjska zamierza pozyskać ponad 11,2 mld USD z wtórnej oferty publicznej akcji kontrolowanego przez państwo giganta naftowego Aramco, po wycenie akcji w dolnej granicy oczekiwanego przedziału.

W piątek Aramco ogłosiło, że wyceni 1,545 mld oferowanych akcji po 27,25 riali saudyjskich (7,27 USD) za akcję, a sprzedaż rozpocznie się po otwarciu rynków w niedzielę. Cena ta mieści się w początkowo podanym przedziale od 26,70 do 29 riali saudyjskich za akcję, ale jest o prawie 4% niższa od ostatniego rozliczenia akcji publicznych na saudyjskiej giełdzie Tadāwul.

Od czasu ogłoszenia oferty wtórnej 30 maja, akcje Aramco spadły o ponad 2%. Inwestorzy często oczekują obniżonej ceny, gdy nowe akcje są wprowadzane na rynek publiczny ze względu na zwiększoną podaż akcji dostępnych do obrotu.

Decyzja o obniżce cen pojawia się w obliczu presji na globalne ceny ropy naftowej, na które wpłynęły niepewne perspektywy popytu pomimo typowego sezonowego wzrostu zużycia benzyny w okresie letnim. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy również ogłosili 2 czerwca, że przedłużają formalne i dobrowolne cięcia dostaw.

Pomimo tych wyzwań zainteresowanie najnowszą ofertą Aramco pozostaje duże. Reuters poinformował, że oferta została objęta od czterech do pięciu razy i wygenerowała większy popyt międzynarodowy niż przełomowa oferta publiczna Aramco w 2019 r., która przyniosła 29,4 mld USD. Raport ten nie został jednak niezależnie potwierdzony przez CNBC.

Aramco, kamień węgielny gospodarki Rijadu, tradycyjnie przyciągał inwestorów znacznymi wypłatami dywidend. Na dzień 7 czerwca, według danych Factset, spółka oferowała stopę dywidendy w wysokości 6,81%, w porównaniu do 3,33% z amerykańskiego tytana energetycznego Exxon Mobil i 4,18% z Chevron.

Rząd saudyjski jest największym udziałowcem Aramco, posiadając ponad 82% udziałów w spółce, podczas gdy państwowy fundusz majątkowy królestwa, Public Investment Fund, posiada 16% udziałów.

Wpływy z tej ostatniej sprzedaży akcji wesprą rząd saudyjski, który finansuje kilka kosztownych „gigaprojektów” infrastrukturalnych w ramach programu dywersyfikacji gospodarczej Vision 2030. Królestwo pozyskało już 12 mld USD w ramach sprzedaży obligacji w trzech transzach.

Wizja 2030, sztandarowa polityka księcia koronnego i de facto przywódcy Mohammeda bin Salmana, ma na celu zmniejszenie zależności Arabii Saudyjskiej od dochodów z ropy naftowej. Program ten wiąże się jednak z wysoką ceną. Na przykład futurystyczne miasto Neom, jeden z gigaprojektów w ramach Wizji 2030, szacuje się na około 500 miliardów dolarów.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Ponowna przemoc w Gazie

Next Post

Pracownicy Samsunga po raz pierwszy strajkują w Korei Południowej: Związek zawodowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next