Oczekuje się, że Rada Bezpieczeństwa ONZ zagłosuje w czwartek nad przygotowaną przez Brytyjczyków rezolucją mającą na celu powstrzymanie oblężenia Al-Fashir w sudańskim regionie Darfur Północny. Według dyplomatów projekt rezolucji wzywa do natychmiastowego zakończenia działań wojennych prowadzonych przez paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) i innych bojowników w mieście i jego okolicach.
Projekt, z którym zapoznał się Reuters, domaga się natychmiastowego zaprzestania walk i wycofania wszystkich uzbrojonych grup zagrażających bezpieczeństwu ludności cywilnej w Al-Fashir. Rezolucja kładzie nacisk na ochronę ludności cywilnej i pozwala na bezpieczne opuszczenie miasta. Wielka Brytania złożyła wniosek o głosowanie nad projektem rezolucji w czwartek po południu.
Aby rezolucja przeszła, wymaga co najmniej dziewięciu głosów od 15-osobowej Rady i braku weta ze strony któregokolwiek z pięciu stałych członków – Rosji, Chin, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji.
Konflikt wybuchł w Sudanie w kwietniu 2023 r. między armią sudańską (SAF) a RSF, co doprowadziło do poważnego kryzysu humanitarnego. Al-Fashir pozostaje ostatnim dużym miastem w Darfurze, które nie znajduje się pod kontrolą RSF. RSF przejęła kontrolę nad czterema innymi stolicami stanów w Darfurze i została oskarżona o przemoc na tle etnicznym i inne nadużycia w Zachodnim Darfurze.
Najwyżsi urzędnicy ONZ ostrzegli w kwietniu, że życie około 800 000 ludzi w Al-Fashir jest poważnie zagrożone z powodu eskalacji przemocy, która grozi wybuchem powszechnego konfliktu między społecznościami w całym Darfurze.
Projekt rezolucji wzywa również wszystkie strony konfliktu do zapewnienia ochrony ludności cywilnej i umożliwienia bezpiecznego przejścia osobom szukającym schronienia poza Al-Fashir. Wzywa kraje do unikania działań zaostrzających konflikt i wspierania wysiłków pokojowych. Ponadto rezolucja przypomina wszystkim stronom i państwom członkowskim o przestrzeganiu środków embarga na broń dotyczących Darfuru.
Stany Zjednoczone oskarżyły obie walczące frakcje o popełnienie zbrodni wojennych, z konkretnymi zarzutami wobec RSF i sojuszniczych milicji o zbrodnie przeciwko ludzkości i czystki etniczne. ONZ donosi, że prawie 25 milionów ludzi w Sudanie potrzebuje pomocy humanitarnej, a około 8 milionów zostało przesiedlonych i cierpi z powodu rosnącego poziomu głodu.
W styczniowym raporcie ONZ, z którym zapoznała się agencja Reuters, oszacowano, że w ubiegłym roku w Zachodnim Darfurze zginęło od 10 000 do 15 000 osób w wyniku przemocy etnicznej popełnionej przez RSF i sprzymierzone z nią arabskie milicje.
Projekt rezolucji opowiada się za natychmiastowym zaprzestaniem działań wojennych i wzywa do dialogu w celu osiągnięcia trwałego rozwiązania konfliktu.