Waszyngton ogłosił sankcje wobec izraelskiej grupy oskarżonej o utrudnianie pomocy humanitarnej przeznaczonej dla ludności cywilnej w Gazie, według amerykańskich urzędników rozmawiających z Reuterem. Ten ruch, skierowany do aktorów postrzeganych jako zagrażające perspektywom pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami, jest skierowany na Tsav 9. Ta grupa, powiązana z rezerwistami armii izraelskiej i osadnikami na Zachodnim Brzegu, podlega sankcjom za działania, w tym utrudnianie, nękanie i niszczenie przesyłek pomocy.
Sytuacja humanitarna w Gazie, zaostrzona przez trwający konflikt, podkreśla pilność dostaw pomocy. Władze palestyńskie zgłaszają znaczne straty w wyniku trwających operacji wojskowych Izraela, chociaż Izrael zaprzecza oskarżeniom o utrudnianie działań pomocowych.
Opozycja w izraelskim rządzie, szczególnie ze strony prawicowych elementów związanych z ruchami osadniczymi, zakwestionowała wysiłki prezydenta USA Joe Bidena, aby zawrzeć zawieszenie broni z Hamasem. Niedawne sankcje podlegają dekretowi wykonawczemu mającemu na celu ograniczenie przemocy na Zachodnim Brzegu, stosowanemu wcześniej do karania podmiotów zaangażowanych w ataki na Palestyńczyków.
Sankcje Tsav 9 zostały potwierdzone na stronie internetowej Urzędu Kontroli aktywów zagranicznych Departamentu Skarbu, po wstępnym zgłoszeniu przez Reuters. Urzędnicy Departamentu Stanu podkreślili szerokie zastosowanie sankcji wymierzonych w podmioty zagrażające stabilności na Zachodnim Brzegu, niezależnie od przynależności religijnej lub etnicznej.
Incydenty przypisywane Tsav 9, takie jak zniszczenie ciężarówek pomocy w pobliżu Hebronu w maju, spotkały się z potępieniem. Grupa, znana pod hebrajską nazwą „Zakon 9”, uzasadniła swoje działania jako środki zapobiegające dotarciu pomocy do Hamasu, zarzucając Izraelskiemu współudziałowi w grupie bojowników.
Sankcje zamrażają aktywa Tsav 9 pod jurysdykcją USA i zakazują transakcji z udziałem podmiotów amerykańskich. Democracy for the Arab World Now (DAWN), amerykańska grupa prawnicza, wezwała do takich środków, powołując się na rzekomą bezkarność, jaką cieszą się grupy strażników w Izraelu.
Utrzymują się oskarżenia o bezczynność izraelskiego wojska i policji podczas ataków osadników na Palestyńczyków, co potwierdzają palestyńscy urzędnicy i obrońcy praw człowieka. Władze izraelskie odpowiedziały aresztowaniami po incydencie majowym, podkreślając ciągłe wysiłki na rzecz egzekwowania odpowiedzialności.
„Wykorzystamy wszystkie dostępne narzędzia, aby pociągnąć sprawców do odpowiedzialności” – stwierdził Aaron Forsberg, dyrektor biura polityki sankcji Departamentu Stanu, wzywając do wzajemnych działań władz izraelskich.
Jeśli chodzi o dalszy rozwój tej kwestii, zainteresowane strony czekają na odpowiedzi zarówno władz izraelskich, jak i amerykańskich w związku z ciągłymi wysiłkami zmierzającymi do rozwiązania problemów humanitarnych w Gazie.