W tym miesiącu około 9000 żołnierzy z 20 krajów NATO uczestniczyło w ćwiczeniach wojskowych w strategicznie ważnym regionie Morza Bałtyckiego. Ćwiczenia, znane jako Baltops, odbywają się w kontekście zwiększonych obaw o bezpieczeństwo w następstwie konfliktu na Ukrainie.
Szwecja, obecnie pełnoprawny członek NATO, uczestniczy w ćwiczeniach po raz pierwszy od czasu przystąpienia do sojuszu na początku tego roku. Szeroko zakrojone sesje szkoleniowe, które obejmują trałowanie min morskich, wykrywanie okrętów podwodnych i desant amfibijny, prowadzone są w różnych lokalizacjach, w tym na Morzu Bałtyckim, w Szwecji i na jej znaczącej wyspie Gotlandia, a także na Litwie, w Polsce i Niemczech.
W ćwiczeniach organizowanych przez Siły Uderzeniowe i Wsparcia NATO oraz 6 Flotę USA bierze udział około 50 okrętów marynarki wojennej oraz 45 samolotów i śmigłowców. Ćwiczenia te mają na celu zwiększenie gotowości i zdolności operacyjnych NATO w regionie Morza Bałtyckiego, który zyskał strategiczną wrażliwość w świetle ostatnich wydarzeń geopolitycznych.
„Dynamiczne wyzwania regionu bałtyckiego wymagają wyrafinowanych, precyzyjnych i skutecznych zdolności amfibijnych; i to jest dokładnie to, co przeprowadziliśmy dzisiaj w Szwecji. Miejsce lądowania było zamierzone: Obecność NATO na wyspie Gotlandia ma kluczowe znaczenie dla ochrony bezpieczeństwa i stabilności Morza Bałtyckiego” – powiedział gen. bryg. piechoty morskiej Andrew T. Priddy, szef sztabu Sił Uderzeniowych i Wsparcia Marynarki Wojennej NATO.
Morze Bałtyckie ma strategiczne znaczenie ze względu na główne gazociągi biegnące po jego dnie z Rosji i Norwegii do Niemiec, Polski i innych krajów europejskich. Rurociągi te mają kluczowe znaczenie dla dostaw energii w regionie, a ich bezpieczeństwo jest kluczową kwestią w obliczu trwającego konfliktu na Ukrainie.
Napięcia związane z bezpieczeństwem w regionie Morza Bałtyckiego nasiliły się od 2022 r., co doprowadziło do zwiększenia aktywności i obecności NATO w regionie. Trwające ćwiczenia Baltops podkreślają zaangażowanie Sojuszu w utrzymanie stabilności i bezpieczeństwa w tym wrażliwym obszarze, odzwierciedlając zbiorową reakcję na postrzegane zagrożenia w obliczu narastających działań wojennych.
Ćwiczenia mają zakończyć się w czwartek, prezentując zdolności i gotowość NATO w regionie naznaczonym złożonymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa.