Francuski Bardella popiera Ukrainę, ale sprzeciwia się wysłaniu rakiet dalekiego zasięgu

Lider francuskiej skrajnej prawicy, Jordan Bardella, oświadczył w środę, że choć popiera prawo Ukrainy do samoobrony przed Rosją, to w przypadku wyboru na premiera nie będzie dostarczał Kijowowi pocisków rakietowych dalekiego zasięgu zdolnych do uderzenia w terytorium Rosji. Bardella, który przewodzi partii Narodowy Rajd (RN), podkreślił ostrożne podejście do pomocy wojskowej, które pozwala uniknąć eskalacji napięć w Europie Wschodniej.

Przemawiając na targach zbrojeniowych Eurosatory pod Paryżem, Bardella wyjaśnił swoje stanowisko w sprawie potrzeb obronnych Ukrainy. „Chciałbym, aby Ukraina miała do dyspozycji amunicję i sprzęt potrzebny do utrzymania frontu, ale moja czerwona linia się nie zmieni, czyli wysyłanie sprzętu, który może mieć konsekwencje eskalacji w Europie Wschodniej” – powiedział Bardella. Stanowczo stwierdził, że nie zatwierdzi transferu rakiet dalekiego zasięgu lub innej broni, która mogłaby zostać wykorzystana do ataku na terytorium Rosji.

Komentarze Bardelli pojawiły się w momencie, gdy partia RN prowadzi w sondażach opinii publicznej przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 30 czerwca i 7 lipca. Potencjał partii do utworzenia rządu wywołał pytania o przyszły kierunek polityki zagranicznej Francji, zwłaszcza w odniesieniu do jej stanowiska w sprawie konfliktu na Ukrainie.

Oprócz ostrożnego podejścia do Ukrainy, Bardella potwierdził swoje zaangażowanie w zobowiązania Francji w ramach sojuszu wojskowego NATO. „Nie zamierzam kwestionować zobowiązań podjętych przez Francję na szczeblu międzynarodowym, ponieważ chodzi o wiarygodność wobec naszych europejskich partnerów, a także wobec naszych sojuszników z NATO” – powiedział.

Zobowiązał się do kontynuowania wysiłków na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych Francji, w tym zwiększenia budżetu wojskowego. „Planuję kontynuować wysiłki na rzecz przezbrojenia kraju, zarówno pod względem jego zdolności obronnych, jak i zwiększenia budżetu wojskowego poprzez wysiłki budżetowe podjęte w poprzednich latach, które wspieraliśmy” – dodał Bardella.

Pomimo potencjalnego awansu RN do rządu, prezydent Emmanuel Macron pozostanie na stanowisku, nadzorując ogólną strategię wojskową Francji. Jednak podział władzy między prezydentem a premierem we francuskim systemie półprezydenckim oznacza, że Bardella może wpływać na politykę wewnętrzną, która krzyżuje się z polityką zagraniczną i obronną, w tym na decyzje dotyczące wsparcia finansowego dla Ukrainy.

Stanowisko Bardelli odzwierciedla równowagę między wspieraniem wysiłków obronnych Ukrainy a unikaniem działań, które mogłyby doprowadzić do szerszego konfliktu. Jego stanowisko w sprawie ograniczenia pomocy wojskowej w celu uniknięcia eskalacji jest zgodne z ostrożnym podejściem do polityki zagranicznej, dążącym do utrzymania międzynarodowych zobowiązań Francji przy jednoczesnym poruszaniu się po złożonej dynamice geopolitycznej.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Policja w Nowej Kaledonii aresztuje przywódcę niepodległościowego podczas śmiertelnych protestów

Next Post

Aktywiści klimatyczni celują w prywatne odrzutowce na lotnisku Stansted przed koncertem Taylor Swift na Wembley

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next