Etniczne grupy zbrojne w Myanmarze oskarżają juntę o łamanie chińskiego zawieszenia broni

Sojusz etnicznych grup zbrojnych w Myanmarze oskarżył juntę wojskową o wielokrotne naruszanie porozumienia o zawieszeniu broni zawartego w tym miesiącu z Chinami, co doprowadziło do ofiar wśród ludności cywilnej w północnej części kraju.

„Sojusz Trzech Braci”, składający się z Armii Wyzwolenia Narodowego Ta’ang (TNLA), Armii Narodowego Sojuszu Demokratycznego Myanmar (MNDAA) i Armii Arakan (AA), twierdzi, że siły junty naruszyły rozejm, przeprowadzając naloty i ataki dronów.

Pekin ułatwił zawieszenie broni w styczniu po tym, jak rozległy konflikt wysiedlił ponad pół miliona ludzi w pobliżu granicy między Chinami a Mjanmą. Porozumienie to pozwoliło sojuszowi utrzymać kontrolę nad znacznymi obszarami w północnym stanie Shan, które zostały zdobyte podczas wcześniejszych ofensyw.

W środę TNLA poinformowała, że wojska junty przeprowadziły nalot na ich pozycje w pobliżu Mogok, kluczowego obszaru wydobycia rubinów i klejnotów. Według oświadczenia TNLA na ich kanale Telegram, atak ten spowodował śmierć jednego cywila i ranił trzech innych, w tym 10-letnie dziecko.

Dzień wcześniej atak dronów przeprowadzony przez siły junty zabił jednego członka TNLA i poważnie ranił czterech innych. TNLA oskarżyła juntę o ciągłe naruszenia przez cały miesiąc, w tym ostrzeliwanie ich pozycji, odcinanie dróg i ograniczanie podstawowych towarów do miast kontrolowanych przez TNLA.

Próby skontaktowania się z rzecznikiem junty w celu uzyskania komentarza nie powiodły się.

W październiku poprzedniego roku Sojusz rozpoczął niespodziewaną ofensywę w północnej części Myanmaru, zdobywając kilka miast i kluczowych obszarów przygranicznych niezbędnych dla handlu z Chinami. Operacja ta znacząco wpłynęła na juntę, która zmaga się z wyzwaniami finansowymi i międzynarodową izolacją. Jak donoszą media kontrolowane przez juntę, spowodowane tym zakłócenia spowodowały spadek handlu granicznego z Chinami o prawie jedną trzecią w okresie kwiecień-maj w porównaniu z rokiem poprzednim.

Chiny kontynuowały mediacje między wojskiem a sojuszem, organizując w zeszłym miesiącu kolejne rozmowy pokojowe w Kunming. Jednak źródła bliskie MNDAA wskazały, że brakuje znaczących postępów, a plany przyszłych spotkań są nadal aktualne.

Regiony przygraniczne Myanmaru są domem dla licznych etnicznych grup zbrojnych, które są w konflikcie z wojskiem o autonomię i kontrolę zasobów od czasu uzyskania przez kraj niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1948 roku. Podczas gdy sytuacja w stanie Shan zmniejszyła konflikt, AA zintensyfikowała swoje wysiłki w zachodnim stanie Rakhine, dążąc do większej autonomii dla etnicznej ludności Rakhine. Ich operacje wzdłuż granic z Indiami i Bangladeszem wywierają dodatkową presję na juntę, która i tak jest już oblężona przez powszechną opozycję w całym Mjanmie.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Robert F. Kennedy Jr. nie dotrzymał terminu udziału w nadchodzącej debacie Biden-Trump

Next Post

Stonehenge oczyszczone z pomarańczowej farby po incydencie protestacyjnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next