Policja w Nowej Kaledonii aresztowała 11 osób, w tym prominentnego przywódcę niepodległościowego Christiana Teina, w związku ze śmiertelnymi zamieszkami w zeszłym miesiącu na francuskim terytorium Pacyfiku. Zamieszki, wywołane kontrowersyjnymi reformami wyborczymi, doprowadziły do śmierci dziewięciu osób, w tym dwóch funkcjonariuszy policji, a także spowodowały rozległe zniszczenia.
Wśród aresztowanych znalazł się Christian Tein, lider ruchu niepodległościowego Field Action Coordination Cell (CCAT). Zgodnie z oświadczeniem głównego prokuratora Nowej Kaledonii, Teinowi i dziesięciu innym niezidentyfikowanym osobom postawiono zarzuty związane z „przestępczością zorganizowaną” i mogą oni zostać zatrzymani na okres do 96 godzin. Aresztowania są częścią trwającego śledztwa policyjnego wszczętego 17 maja w następstwie poważnych aktów przemocy w Noumea i okolicach.
Protesty przeciwko reformie wyborczej przerodziły się w starcia zbrojne, grabieże, pożary i inne formy przemocy, powodując szkody w wysokości 1,5 miliarda euro (1,6 miliarda dolarów). Francuski rząd zareagował rozmieszczeniem 3000 żołnierzy i policji w celu przywrócenia porządku.
Zamieszanie rozpoczęło się w związku z francuskimi planami rozszerzenia praw wyborczych na mieszkańców, którzy mieszkają na wyspach od dziesięciu lat lub dłużej. Rdzenni Kanakowie i ich zwolennicy twierdzą, że reforma ta utrwaliłaby ich status mniejszości, czyniąc niepodległość od Francji nieosiągalną.
CCAT, założona w listopadzie w celu przeciwstawienia się reformie wyborczej, głośno wyrażała swój opór. Francuski minister spraw wewnętrznych, Gerald Darmanin, opisał grupę jako „organizację w stylu mafijnym”.
Christian Tein został aresztowany, gdy przygotowywał się do konferencji prasowej w biurze CCAT, w którym mieści się również siedziba największej niepodległościowej partii politycznej, Unii Kaledońskiej (UC). UC potępiła aresztowania jako „nadużycie” i skrytykowała policję za robienie zdjęć dokumentów podczas przeszukania biura. Prokurator Yves Dupas stwierdził, że przeszukanie zostało przeprowadzone „bez incydentów”.
Prezydent Francji Emmanuel Macron niedawno zawiesił kontrowersyjną reformę wyborczą po rozwiązaniu parlamentu w związku z przedterminowymi wyborami zaplanowanymi na 30 czerwca i 7 lipca. Grupy niepodległościowe domagają się całkowitego wycofania reformy przed wznowieniem dyskusji na temat politycznej przyszłości wyspy.
UC zaapelowała o spokój i wezwała swoich zwolenników do niereagowania na aresztowania do czasu uzyskania większej ilości informacji. Oskarżają oni lokalnych przywódców anty-niepodległościowych i powiązane z nimi elementy przestępcze o bezkarne działanie, podczas gdy aktywiści pro-niepodległościowi stoją w obliczu działań karnych.
Podczas gdy Nowa Kaledonia przechodzi przez ten okres napięcia, aresztowania Teina i innych osób podkreślają głębokie podziały i trwające walki o przyszły status terytorium i zarządzanie nim.
Sytuacja w Nowej Kaledonii pozostaje złożona, z istotnymi konsekwencjami dla jej politycznego i społecznego krajobrazu w miarę kontynuowania dyskusji na temat jej przyszłości.