Oczekuje się, że niezależny kandydat na prezydenta USA Robert F. Kennedy Jr. nie weźmie udziału w pierwszej debacie prezydenckiej w USA w 2024 r., której gospodarzem będzie CNN 27 czerwca, po niespełnieniu kryteriów ustalonych przez organizację informacyjną.
CNN, gospodarz debaty, wyznaczył termin do godziny 12:00 ET (0400 GMT) w czwartek, aby kandydaci spełnili wymagania dotyczące uczestnictwa. Obejmowały one pojawienie się na wystarczającej liczbie stanowych kart do głosowania, aby mieć realną drogę do prezydentury i osiągnięcie co najmniej 15% poparcia w czterech krajowych sondażach.
Kennedy, choć uzyskał co najmniej 15% w trzech zaakceptowanych sondażach, nie osiągnął progu w czwartym. Ponadto zakwalifikował się do głosowania tylko w sześciu stanach, co CNN uznało za niewystarczające do zdobycia prezydentury. W rezultacie tylko prezydent Joe Biden i były prezydent Donald Trump spełnili warunki udziału w debacie.
Kennedy zakwestionował uczciwość kryteriów CNN, sugerując, że standardy zostały zaprojektowane w celu wykluczenia go z debaty i faworyzowania formatu jeden na jednego między Bidenem i Trumpem. Jego kampania zwróciła się do Federalnej Komisji Wyborczej (FEC) o interwencję w celu opóźnienia debaty, chyba że CNN zmodyfikuje swoje kryteria. FEC odmówiła jednak komentarza w tej sprawie.
CNN, oddział Warner Bros Discovery, i kampania Kennedy’ego nie udzieliły natychmiastowych komentarzy na temat zaistniałej sytuacji.
Kryteria włączenia do debaty – wymagające znacznego poparcia w sondażach krajowych i dostępu do głosowania stanowego – mają na celu zapewnienie uczestnikom wiarygodnej szansy na wygranie wyborów prezydenckich. Niezdolność Kennedy’ego do spełnienia tych kryteriów w określonym terminie podsyciła krytykę jego kampanii, podkreślając wyzwania stojące przed niezależnymi kandydatami w zakresie zapewnienia widoczności i legitymacji w wyborach krajowych.
W miarę zbliżania się daty debaty, wykluczenie Kennedy’ego podkreśla złożoność standardów uczestnictwa w debacie i wpływ na kandydatów spoza tradycyjnego systemu dwupartyjnego.