Departament Sprawiedliwości USA rozważa umowę o odroczeniu ścigania Boeinga w związku z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa

Jak donosi The New York Times, Departament Sprawiedliwości USA (DOJ) rozważa zawarcie z Boeingiem potencjalnej umowy o odroczeniu ścigania (DPA), mającej na celu uniknięcie zarzutów karnych przeciwko gigantowi lotniczemu przy jednoczesnym ustanowieniu federalnego nadzoru w celu monitorowania poprawy bezpieczeństwa.

Według źródeł zaznajomionych z dyskusjami, warunki proponowanej umowy DPA są nadal w fazie zmian i mogą podlegać korektom. Umowa oznaczałaby odejście od potencjalnego postępowania karnego, które Departament Sprawiedliwości rozważał po dwóch śmiertelnych wypadkach z udziałem samolotów Boeing 737 MAX w 2018 i 2019 roku, w wyniku których zginęło 346 osób.

The Times zauważył, że urzędnicy wymiaru sprawiedliwości przeprowadzili szeroko zakrojoną debatę i doszli do wniosku, że ściganie zarzutów karnych przeciwko Boeingowi wiąże się ze znacznym ryzykiem prawnym. Zamiast tego uważają wyznaczenie federalnego nadzorcy za bardziej celową metodę zapewnienia zgodności Boeinga z ulepszonymi protokołami bezpieczeństwa i kontrolami jakości.

W zeszłym miesiącu Departament Sprawiedliwości poinformował sąd, że decyzja w tej sprawie zostanie przekazana do 7 lipca. Glenn Leon, szef wydziału karnego sekcji oszustw w DOJ, wyjaśnił w e-mailu do prawnika strony cywilnej, że nie podjęto ostatecznej decyzji w sprawie ścieżki prawnej Boeinga.

Boeing, który nie odpowiedział na prośby AFP o komentarz, zakwestionował ustalenia Departamentu Sprawiedliwości w połowie czerwca, ale przyznał, że obawy dotyczące bezpieczeństwa są poważne. Dyrektor generalny Dave Calhoun zapewnił Kongres, że Boeing aktywnie zajmuje się tymi kwestiami i robi postępy w kierunku poprawy.

Wcześniej, w styczniu 2021 roku, Boeing zawarł wstępną umowę DPA z Departamentem Sprawiedliwości, zgadzając się na ugodę w wysokości 2,5 miliarda dolarów w celu rozwiązania zarzutów oszustwa związanych z procesem certyfikacji samolotów 737 MAX. Jednak od początku 2023 r. Boeing napotykał ciągłe wyzwania w zakresie produkcji i kontroli jakości, z godnymi uwagi incydentami, takimi jak panel wtyczki drzwi odłączający się od Alaska Airlines 737 Max 9 w połowie lotu w styczniu.

Departament Sprawiedliwości wymienił nieprzestrzeganie przez Boeinga postanowień pierwotnej umowy DPA, w szczególności w zakresie wzmocnienia kontroli wewnętrznej w celu zapobiegania oszustwom, jako podstawę do potencjalnego ścigania. Rodziny ofiar katastrofy opowiadały się za postawieniem zarzutów karnych Boeingowi i jego kierownictwu, domagając się znacznej grzywny w wysokości prawie 25 miliardów dolarów.

Odnowiona umowa DPA umożliwiłaby rządowi USA zajęcie się wykroczeniami Boeinga bez uciekania się do procesu, potencjalnie unikając poważnych reperkusji prawnych, które mogłyby wpłynąć na zdolność Boeinga do zabezpieczenia kontraktów rządowych.

Wynik tych rozważań ma znaczące konsekwencje dla Boeinga, który jest kamieniem węgielnym amerykańskiego przemysłu lotniczego i infrastruktury bezpieczeństwa narodowego. W 2023 r. segment obronny, kosmiczny i bezpieczeństwa Boeinga odpowiadał za około 25 miliardów dolarów sprzedaży, co podkreśla jego znaczenie gospodarcze i strategiczne.

W miarę kontynuowania dyskusji zainteresowane strony oczekują na ostateczną decyzję Departamentu Sprawiedliwości, która ukształtuje przyszłą sytuację prawną Boeinga i jego bieżące wysiłki na rzecz poprawy zgodności z przepisami i środków bezpieczeństwa.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

MKCK donosi o 22 zabitych w ataku w pobliżu biura w Strefie Gazy w związku z rosnącymi napięciami

Next Post

Liczba ofiar śmiertelnych toksycznego bimbru wzrosła do 53 w południowych Indiach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next