Julian Assange zapewnia sobie ugodę i wolność, wraca do Australii

Julian Assange, założyciel WikiLeaks, wyszedł w środę na wolność po zawarciu ugody z władzami USA.

Assange przyznał się do winy w amerykańskim sądzie w Saipan, największej wyspie Marianów Północnych, pod zarzutem przestępstwa związanego z publikacją tajemnic wojskowych USA. Zgodnie z dokumentami sądowymi, przyznał się do jednego zarzutu spisku w celu uzyskania i przekazania dokumentów, pism i notatek związanych z obroną narodową USA.

Ugoda zobowiązuje USA do wycofania wniosku o ekstradycję i zaleca skazanie Assange’a na karę już odbytej kary. Nie nałożono żadnych dodatkowych grzywien.

Barry Pollack, amerykański adwokat Assange’a, wyraził zaniepokojenie konsekwencjami dla dziennikarstwa, stwierdzając: „Efektem mrożącym jest to, że Stany Zjednoczone traktują dziennikarstwo jako przestępstwo”. Pollack podkreślił, że działania Assange’a naruszyły ustawę o szpiegostwie, pomimo wiary Assange’a w ochronę Pierwszej Poprawki.

Assange przyznał, że przyjął i ujawnił dokumenty od Chelsea Manning, analityka wywiadu wojskowego. Ustawa o szpiegostwie, uchwalona podczas I wojny światowej, reguluje postępowanie z informacjami wrażliwymi dla obrony narodowej USA i nie zapewnia obrony przed pierwszą poprawką, wyjaśnił Pollack.

WikiLeaks ogłosiło w mediach społecznościowych, że Assange ma wrócić do swojej rodzinnej Australii. Premier Australii Anthony Albanese opowiadał się za powrotem Assange’a, podkreślając w parlamencie, że jego przedłużająca się droga sądowa nie służy żadnemu celowi i opowiadał się za szybkim rozwiązaniem.

„Niezależnie od poglądów, jakie ludzie mają na temat działalności pana Assange’a, sprawa ciągnie się zbyt długo. Jego dalsze uwięzienie nic nie da i chcemy, by wrócił do Australii” – powiedział Albanese.

W dramatycznym zakończeniu swojej 12-letniej batalii prawnej z USA, Assange został w poniedziałek zwolniony z londyńskiego więzienia Belmarsh. Następnie wsiadł na pokład prywatnego odrzutowca lecącego na Saipan, z krótkim postojem w Bangkoku w celu uzupełnienia paliwa. Jego żona, Stella Assange, zauważyła, że nie wolno mu podróżować komercyjnymi liniami lotniczymi ani trasami.

Walka Assange’a przeciwko ekstradycji trwała ponad dekadę, w tym siedem lat na emigracji w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i pięć lat w więzieniu Belmarsh. W Stanach Zjednoczonych postawiono mu 18 zarzutów, w tym 17 na mocy ustawy o szpiegostwie i jeden na mocy ustawy o oszustwach komputerowych i nadużyciach, z potencjalnym wyrokiem do 175 lat.

WikiLeaks po raz pierwszy zwróciło na siebie uwagę świata w 2010 roku, publikując nagranie z ataku amerykańskiego helikoptera w Bagdadzie w 2007 roku, w którym zginęło dwóch dziennikarzy agencji Reuters i kilka innych osób. Następnie ujawniono setki tysięcy tajnych dokumentów, co doprowadziło do znacznego zakłopotania rządu USA.

Powrót Assange’a do Australii stanowi ważny rozdział w kontrowersyjnej i przedłużającej się sadze prawnej.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

ONZ apeluje do Izraela o wsparcie w dostarczaniu pomocy do Strefy Gazy

Next Post

Biden ułaskawi weteranów skazanych na podstawie przestarzałego kodeksu wojskowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next