Putin i Xi na czele szczytu w Azji Środkowej z krytycznym spojrzeniem na wpływy Zachodu

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping przewodzą w czwartek ważnemu szczytowi regionalnemu w Azji Środkowej, który charakteryzuje się zdecydowaną postawą przeciwko wpływom Zachodu. Wydarzenie odbywa się pod auspicjami Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) w Astanie w Kazachstanie.

SCO, sojusz polityczny, gospodarczy i bezpieczeństwa, obejmuje Chiny, Indie, Iran, Rosję i kilka byłych radzieckich państw Azji Środkowej. Ostatnia sesja zgromadziła przywódców, którzy podzielają krytyczne poglądy na zachodni porządek międzynarodowy. Uczestniczy w niej również prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, którego kraj jest „partnerem dialogu” SCO.

Putin i Xi, którzy często spotykają się w ramach SCO, odbyli dwustronne rozmowy w środę przed głównym szczytem. Putin pochwalił sojusz za to, że stał się „jednym z kluczowych filarów sprawiedliwego wielobiegunowego porządku światowego”, odzwierciedlając ich wzajemny sprzeciw wobec postrzeganej hegemonii USA. Xi, krytykowany przez Zachód za coraz większe zbliżanie się do Moskwy, wyraził zadowolenie z ponownego spotkania ze swoim „starym przyjacielem” Putinem.

Erdogan również rozmawiał z Putinem, opowiadając się za „sprawiedliwym pokojem” w trwającym konflikcie na Ukrainie. Turcja aktywnie dążyła do mediacji między Ukrainą a Rosją.

Premier Indii Narendra Modi jest wyraźnie nieobecny na szczycie.

SCO, założona w 2001 roku, ma na celu wzmocnienie współpracy między jej członkami jako przeciwwagi dla wpływów Zachodu, kładąc nacisk na bezpieczeństwo i współpracę gospodarczą. Białoruś, która w czwartek stanie się dziesiątym pełnoprawnym członkiem, dołącza do sojuszu rok po przyjęciu Iranu. Oba kraje zostały objęte zachodnimi sankcjami za ich rolę we wspieraniu działań Rosji na Ukrainie.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka pochwalił SCO w niedawnym wywiadzie, opisując ją jako demonstrację „alternatywnych platform międzynarodowych” i różnych ośrodków władzy. SCO twierdzi, że reprezentuje 40% światowej populacji i około 30% światowego PKB, choć obejmuje zróżnicowaną grupę z wewnętrznymi nieporozumieniami, w tym sporami terytorialnymi.

Pomimo zjednoczonego sprzeciwu wobec dominacji Zachodu, Rosja i Chiny mają sprzeczne interesy gospodarcze w Azji Środkowej. Ten bogaty w surowce region, kluczowy dla ropy naftowej i gazu oraz kluczowy szlak tranzytowy między Azją a Europą, cieszy się coraz większą uwagą głównych mocarstw ze względu na trwające zmiany geopolityczne.

W szczycie wezmą również udział państwa Zatoki Perskiej, co odzwierciedla jego rosnące znaczenie geopolityczne. Sekretarz Generalny ONZ António Guterres ma przemówić do delegatów, podkreślając znaczenie szczytu.

Afganistan, który posiada status obserwatora w SCO, pozostaje ważnym tematem dyskusji. Od czasu przejęcia władzy przez talibów w 2021 r. kraj ten nie był reprezentowany na spotkaniach SCO. Chociaż żadne państwo członkowskie oficjalnie nie uznało rządu talibów, Chiny mianowały ambasadora w Kabulu, a Kazachstan usunął talibów z listy zakazanych organizacji. Rosja zasygnalizowała, że może pójść w jej ślady.

Głównym celem SCO jest wspieranie więzi gospodarczych i rozwijanie dużych projektów infrastrukturalnych łączących Chiny i Europę przez Azję Środkową. Konflikt na Ukrainie zwiększył zainteresowanie regionem, a zachodnie sankcje wobec Rosji zakłóciły tradycyjne szlaki transportowe i skłoniły Unię Europejską do zbadania alternatywnych rozwiązań przez Azję Środkową.

W tym kontekście szczyt SCO podkreśla złożoną dynamikę globalnych zmian władzy, a Azja Środkowa staje się krytyczną areną strategicznej i gospodarczej rywalizacji między Wschodem a Zachodem.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Australijska senator Fatima Payman rezygnuje po kontrowersyjnym głosowaniu w sprawie Gazy

Next Post

Chiński BYD otwiera fabrykę pojazdów elektrycznych w Tajlandii w obliczu wyzwań rynkowych i zbliżających się taryf UE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next