Była pierwsza dama Francji Carla Bruni-Sarkozy oskarżona o manipulowanie świadkami

Była pierwsza dama Francji, Carla Bruni-Sarkozy, została oskarżona w związku ze skandalem związanym z finansowaniem wyborów w 2007 r., w którym uczestniczyła gotówka od ówczesnego libijskiego przywódcy, pułkownika Muammara Kaddafiego. Według francuskich mediów, 56-letniej Bruni-Sarkozy postawiono zarzuty ukrywania dowodów i współdziałania z przestępcami w celu popełnienia oszustwa.

Pod kontrolą sądową Bruni-Sarkozy ma zakaz kontaktowania się ze wszystkimi innymi oskarżonymi osobami z wyjątkiem jej męża, byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. Ponadto jest ona podejrzana o ukrywanie manipulacji świadkami i próbę przekupienia libańskiego personelu sądowego, wśród innych naruszeń.

Jej prawnicy oświadczyli AFP, że Bruni-Sarkozy jest zdeterminowana, aby dochodzić swoich praw i zakwestionować to, co określili jako „bezpodstawną decyzję”.

Nicolas Sarkozy, który był prezydentem Francji w latach 2007-2012, ma stanąć przed sądem w przyszłym roku w związku z zarzutami, że przyjął pieniądze od Kaddafiego na sfinansowanie swojej kampanii prezydenckiej. Jest on oskarżony o korupcję, nielegalne finansowanie kampanii, czerpanie korzyści ze zdefraudowanych funduszy publicznych i członkostwo w spisku przestępczym. Sarkozy konsekwentnie zaprzecza wszystkim zarzutom.

Dochodzenie w sprawie tych zarzutów rozpoczęło się w 2013 r., dwa lata po tym, jak Saif al-Islam, syn Kaddafiego, oskarżył Sarkozy’ego o przyjęcie milionów od ojca na finansowanie kampanii. W 2014 roku libański biznesmen Ziad Takieddine, który działał jako pośrednik między Francją a Bliskim Wschodem, poparł te twierdzenia, mówiąc sędziom, że ma pisemny dowód na to, że kampania Sarkozy’ego była w znacznym stopniu finansowana przez Trypolis i że płatności w wysokości 50 milionów euro (43 milionów funtów) były kontynuowane po tym, jak Sarkozy został prezydentem.

Lata później Takieddine twierdził francuskim mediom, że osobiście dostarczył walizki wypchane banknotami Sarkozy’emu i jego szefowi sztabu, Claude’owi Guéantowi, którzy zaprzeczyli zarzutom. Jednak w 2020 r. Takieddine wycofał swoje oświadczenie, budząc podejrzenia, że Sarkozy i jego sojusznicy, w tym Bruni-Sarkozy, mogli wpłynąć na niego, aby zmienił swoje zeznania.

W czerwcu okazało się, że Bruni-Sarkozy usunął wiadomości wymieniane z francuską bizneswoman, która była przesłuchiwana przez policję w związku z oskarżeniami o manipulowanie świadkami.

Od czasu przegranej reelekcji z socjalistą François Hollande’em w 2012 r., Sarkozy stanął w obliczu kilku dochodzeń karnych. W 2023 roku otrzymał wyrok więzienia w zawieszeniu za próbę przekupienia sędziego, a na początku tego roku został uznany winnym nielegalnego finansowania swojej kampanii reelekcyjnej w 2012 roku.

Carla Bruni-Sarkozy, urodzona we Włoszech była supermodelka i piosenkarka, poślubiła Nicolasa Sarkozy’ego w 2008 roku. Para ma córkę Giulię, urodzoną w 2011 roku.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Córka prezydenta Kamerunu ma nadzieję, że coming out wpłynie na przepisy antygejowskie

Next Post

Pierwsze myśliwce F-16 wysłane na Ukrainę po miesiącach szkoleń i negocjacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next