Junta wojskowa Burkina Faso ogłosiła nowy zakaz aktów homoseksualnych, oznaczający pierwszą formalną kryminalizację związków osób tej samej płci w tym kraju. Posunięcie to łączy Burkina Faso z rosnącą liczbą krajów afrykańskich nakładających surowe przepisy na społeczności LGBTQ, pomimo znacznego sprzeciwu ze strony krajów zachodnich.
Wcześniej homoseksualność była społecznie nieakceptowana w Burkina Faso, ale nie była wyraźnie nielegalna. Jednak gabinet junty, kierowany przez ministra sprawiedliwości Edasso Rodrigue Bayalę, zatwierdził przepisy, zgodnie z którymi czyny osób tej samej płci są karalne. Konkretne szczegóły dotyczące kar nie zostały ujawnione.
Ta zmiana legislacyjna jest częścią szerszego przeglądu prawa małżeńskiego Burkina Faso. Nowe przepisy, które wymagają zatwierdzenia przez kontrolowany przez wojsko parlament i podpisu przywódcy junty Ibrahima Traoré, będą uznawać jedynie małżeństwa religijne i zwyczajowe. „Odtąd homoseksualność i związane z nią praktyki będą karane przez prawo” – oświadczył Bayala, cytowany przez agencję prasową AFP.
Wojsko przejęło kontrolę nad Burkina Faso w 2022 roku i od tego czasu junta przesunęła swoją lojalność w kierunku Rosji, znacznie zmniejszając swoje więzi z Francją, byłą potęgą kolonialną. Pomimo dekryminalizacji aktów homoseksualnych w Rosji w 1993 r., administracja prezydenta Władimira Putina wdrożyła surowe środki przeciwko społeczności LGBTQ, w tym przepisy przeciwko „propagandzie nietradycyjnych stosunków seksualnych”.
Kapitan Ibrahim Traoré, który przejął władzę we wrześniu 2022 r. po obaleniu ppłk Paula-Henriego Damiby, doprowadził do tej zmiany prawnej. Traoré oskarżył Damibę o to, że nie poradził sobie z islamistyczną rebelią, która nęka Burkina Faso od 2015 roku.
Przed wprowadzeniem tych przepisów Burkina Faso była jednym z 22 krajów afrykańskich, w których związki osób tej samej płci nie były kryminalizowane. W przeciwieństwie do wielu byłych kolonii brytyjskich, Burkina Faso nie odziedziczyła przepisów antyhomoseksualnych od Francji po uzyskaniu niepodległości w 1960 roku.
W Burkina Faso około 64% populacji to muzułmanie, 26% chrześcijanie, a pozostałe 10% wyznaje tradycyjne religie lub nie ma przynależności religijnej.
Walka z prawami osób LGBTQ w Burkina Faso wpisuje się w regionalny trend. Kilka krajów afrykańskich, w tym Uganda, wprowadziło rygorystyczne przepisy anty-LGBTQ pomimo potępienia ze strony lokalnych i międzynarodowych organizacji praw człowieka.
W związku z tym Brenda Biya, córka długoletniego prezydenta Kamerunu Paula Biyi, ujawniła się w zeszłym tygodniu jako lesbijka. Wyraziła nadzieję, że jej ujawnienie skłoni do zmiany kameruńskich przepisów antyhomoseksualnych, choć spotkało się to z mieszanymi reakcjami. Prezydent Kamerunu Paul Biya, który rządzi od 1982 roku, utrzymuje ścisłą kontrolę nad krajem.