Od poniedziałku Tajwan przeniesie uroczystą zmianę warty z okolic pomnika swojego pierwszego prezydenta, Chiang Kai-sheka, w ramach szerszych wysiłków na rzecz ograniczenia spuścizny autorytaryzmu. Występy straży honorowej będą teraz odbywać się na świeżym powietrzu na Bulwarze Demokracji w Tajpej, w pobliżu kultowej niebiesko-białej sali pamięci, w której znajduje się 21-metrowy (6,3 metra) brązowy posąg Chianga.
Posunięcie to jest częścią krajowej inicjatywy mającej na celu wyeliminowanie kultu autorytarnych postaci. Tajwańskie Ministerstwo Kultury ogłosiło decyzję w piątek, stwierdzając: „Wyeliminowanie kultu osobowości i autorytaryzmu jest obecnym celem promowania sprawiedliwości okresu przejściowego”.
Chiang Kai-shek i jego oddziały Kuomintangu (KMT) wycofały się na Tajwan z Chin kontynentalnych w 1949 roku po przegranej wojnie domowej z komunistami Mao Zedonga. Podczas gdy Chiang był historycznie celebrowany jako antykomunistyczny bohater, współczesne perspektywy na Tajwanie coraz częściej postrzegają go jako tyrana odpowiedzialnego za uwięzienie i śmierć tysięcy ludzi podczas jego rządów.
Po śmierci Chianga w 1975 roku, jego syn, Chiang Ching-kuo, zainicjował kroki w kierunku politycznej otwartości, co doprowadziło do pierwszych bezpośrednich wyborów prezydenckich na Tajwanie w 1996 roku. Obecnie Tajwańska Komisja Sprawiedliwości Przejściowej nadal bada przypadki prześladowań politycznych z okresu „białego terroru” pod rządami Chianga. Wielu Tajwańczyków, w szczególności młodzież, postrzega spuściznę Chianga jako przypominającą autorytaryzm.
W ostatnich latach Tajwan podjął kroki w celu zmniejszenia pośmiertnego wpływu Chianga. Setki jego pomników zostało przeniesionych do parku nad jeziorem w pobliżu jego mauzoleum w Taoyuan. W 2006 roku główny międzynarodowy port lotniczy Tajwanu został przemianowany z Międzynarodowego Portu Lotniczego Chiang Kai-shek na Międzynarodowy Port Lotniczy Taoyuan.
Rodziny ofiar masakry dokonanej w 1947 r. przez nacjonalistyczne oddziały Chianga od dawna domagały się usunięcia jego pomnika z hali pamięci w Tajpej, co stanowi najnowszy wysiłek w ramach trwającej na Tajwanie ponownej oceny postaci historycznych.