15-letnie rządy Sheikh Hasiny kończą się pośród zamieszania: Oś czasu jej rządów

Po niezwykłej 15-letniej kadencji naznaczonej znacznym wzrostem gospodarczym i powszechnymi kontrowersjami, Sheikh Hasina, długoletnia premier Bangladeszu, podała się do dymisji i uciekła z kraju. Jej odejście nastąpiło po tygodniach śmiertelnych protestów, które wstrząsnęły narodem do głębi. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia, które wpłynęły na czas sprawowania przez nią urzędu:

29 grudnia 2008 r. – powrót do władzy
Sheikh Hasina i jej partia Awami League odnoszą zdecydowane zwycięstwo w wyborach powszechnych, co oznacza jej powrót do władzy jako premiera po jej pierwszej kadencji w 1996 roku. Zwycięstwo to otwiera nową erę w polityce Bangladeszu.

Luty 2009 r. – bunt strzelców w Bangladeszu
Poważnym wyzwaniem dla pierwszych dni urzędowania Hasiny jest bunt paramilitarnych oddziałów Bangladesh Rifles. W wyniku buntu giną ponad 74 osoby. Pomimo chaosu, rząd Hasiny z powodzeniem przywraca porządek, umacniając jej władzę.

Czerwiec 2011 r. – zmiany konstytucyjne
Uchwalona zostaje 15. poprawka do konstytucji, usuwająca system neutralnych rządów tymczasowych, które wcześniej nadzorowały wybory. Posunięcie to wywołuje kontrowersje, a opozycja argumentuje, że system rządów tymczasowych jest niezbędny do zapewnienia wolnych i uczciwych wyborów.

Luty 2013 r. – masowe protesty w Shahbagh
Masowe protesty wybuchają w Shahbagh w Dhace, a demonstranci domagają się kary śmierci dla tych, którzy dopuścili się okrucieństw podczas wojny wyzwoleńczej w Bangladeszu w 1971 roku. W tym okresie obserwuje się wzrost aktywizmu politycznego i sprzeciwu.

Październik 2013 r. – tragedia w Rana Plaza
Zawalenie się budynku Rana Plaza, w którym ginie ponad 1000 osób, zwraca globalną uwagę na niebezpieczne warunki w przemyśle odzieżowym Bangladeszu. Branża ta stanowi kręgosłup gospodarki kraju, a tragedia ta uwypukla istotne błędy w przepisach dotyczących bezpieczeństwa pracowników.

5 stycznia 2014 r. – Kontrowersyjne zwycięstwo w wyborach
Liga Awami wygrywa wybory powszechne, ale główna partia opozycyjna bojkotuje głosowanie, co prowadzi do niekwestionowanego zwycięstwa Hasiny i drugiej kadencji z rzędu. Wybory te są naznaczone zarzutami o nieuczciwe praktyki i niepokoje polityczne.

Styczeń 2015 r. – niepokoje polityczne
Wybucha przemoc polityczna, napędzana niezadowoleniem opozycyjnej Nacjonalistycznej Partii Bangladeszu z wyników wyborów z 2014 roku. Zamieszki jeszcze bardziej polaryzują krajobraz polityczny w Bangladeszu.

30 grudnia 2018 r. – Zarzuty o fałszowanie wyników wyborów
Hasina zapewnia sobie trzecią z rzędu kadencję na stanowisku po tym, jak Awami League wygrywa wybory powszechne, wśród powszechnych zarzutów o fałszowanie głosów. Zwycięstwo jest postrzegane przez wielu jako cios dla procesu demokratycznego w Bangladeszu.

Marzec 2020 r. – gospodarcze skutki pandemii COVID-19
Pandemia COVID-19 mocno uderza w Bangladesz, prowadząc do spowolnienia gospodarczego. Krajowa blokada zaostrza kryzys kosztów utrzymania, dodatkowo obciążając ludność.

Grudzień 2021 r. – amerykańskie sankcje
Stany Zjednoczone nakładają sankcje na elitarne siły paramilitarne Bangladeszu, Batalion Szybkiego Działania, oskarżając je o łamanie praw człowieka, w tym zaginięcia i pozasądowe egzekucje. Posunięcie to podkreśla rosnące obawy związane z coraz bardziej autorytarnymi rządami Hasiny.

2022 – Wzrost gospodarczy i różnice majątkowe
Bangladesz odnotował wzrost PKB o 7,2%, co czyni go jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Korzyści z tego wzrostu są jednak nierównomiernie rozłożone, a najbogatsze 10% kontroluje znaczną część dochodu narodowego.

Styczeń 2024 r. – czwarta kadencja wśród bojkotu
Hasina wygrywa czwartą kadencję z rzędu w wyborach zbojkotowanych przez opozycję, jeszcze bardziej umacniając swoją władzę, ale pogłębiając podział polityczny w kraju.

Lipiec 2024 r. – protesty studentów i represje ze strony rządu
Protesty studentów przeciwko rządowym kwotom zatrudnienia przeradzają się w przemoc po zdecydowanej reakcji rządu i atakach grup powiązanych z partią rządzącą. Niepokoje rozprzestrzeniają się, prowadząc do ogólnokrajowych protestów.

4-5 sierpnia 2024 r. – Śmiertelne protesty i dymisja
Protesty osiągają śmiertelny punkt kulminacyjny, w ciągu jednego dnia ginie prawie 100 osób, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrasta do prawie 300. Przemoc i oburzenie społeczne stają się nie do zniesienia, co prowadzi do rezygnacji Hasiny i jej decyzji o ucieczce z kraju. Protestujący szturmują rezydencję premier, oznaczając dramatyczny koniec jej 15-letnich rządów.

Czas sprawowania władzy przez Sheikh Hasinę zostanie zapamiętany zarówno ze względu na postęp gospodarczy, jak i autorytarne środki, które zdefiniowały jej kadencję. Ponieważ Bangladesz stoi w obliczu niepewnej przyszłości, koniec rządów Hasiny otwiera nowy rozdział w politycznym krajobrazie kraju.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Izraelskie zajęcie 26 milionów dolarów z palestyńskich funduszy podatkowych pogłębia napięcia gospodarcze

Next Post

Projekt ustawy proponuje zatwierdzenie przez Senat przyszłych dyrektorów Secret Service

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next