75 lat po ratyfikacji konwencji genewskich, konflikt w Strefie Gazy uwypukla ciągłe naruszenia

Siedemdziesiąt pięć lat po ratyfikacji Konwencji Genewskich, trwająca wojna w Strefie Gazy wyraźnie podkreśla wyzwania związane z przestrzeganiem tych międzynarodowych przepisów mających na celu ochronę ludności cywilnej podczas konfliktów. Pierwotnie ustanowione w następstwie II wojny światowej w celu złagodzenia niszczycielskiego wpływu wojny, zasady te mają na celu ograniczenie cierpienia osób niebiorących udziału w walkach. Konflikt w Strefie Gazy rodzi jednak niepokojące pytania dotyczące zaangażowania globalnej społeczności w przestrzeganie tych zasad.

Philippe Lazzarini, szef Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA), uczcił rocznicę potępiając konsekwentne łamanie konwencji genewskich w Strefie Gazy. W ostrym oświadczeniu oskarżył zarówno izraelskie wojsko, jak i palestyńskie grupy zbrojne, w tym Hamas, o rażące łamanie zasad mających na celu ochronę ludności cywilnej. Skrytykował również państwa członkowskie ONZ za niewywiązywanie się ze swoich obowiązków w zakresie egzekwowania tych konwencji i zapewnienia ich przestrzegania przez wszystkie strony konfliktu.

Znaczenie tych zasad zostało podkreślone po niedawnym izraelskim nalocie na byłą szkołę w północnej Gazie, w którym zginęło kilkudziesięciu Palestyńczyków. Atak ten spotkał się z szerokim międzynarodowym potępieniem. Podczas gdy izraelskie wojsko broniło swoich działań, twierdząc, że bojownicy wykorzystywali struktury cywilne jako wojskowe centra dowodzenia, incydent ten zintensyfikował debatę na temat proporcjonalności i ochrony ludności cywilnej w strefach działań wojennych.

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres powtórzył obawy Lazzariniego, opłakując ofiary śmiertelne w Strefie Gazy i podkreślając potrzebę przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego przez wszystkie strony. Guterres powtórzył znaczenie zasad zapisanych w konwencjach genewskich, w tym rozróżnienia między cywilami a bojownikami oraz wymogu podjęcia środków ostrożności w celu zminimalizowania szkód dla osób niebędących bojownikami.

Pomimo tych wezwań do przestrzegania prawa międzynarodowego, sytuacja w Strefie Gazy nadal stanowi wyzwanie dla stosowania konwencji genewskich. Trwająca przemoc, która według władz sanitarnych w Gazie pochłonęła prawie 40 000 istnień ludzkich, doprowadziła wielu do zakwestionowania zdolności społeczności międzynarodowej do egzekwowania tych zasad w obliczu współczesnych działań wojennych.

Wojna w Strefie Gazy służy jako przypomnienie celów humanitarnych leżących u podstaw Konwencji Genewskich. Chociaż prawa te nie są narzędziem pacyfizmu, mają one na celu złagodzenie cierpienia i ochronę niewinnych. Podczas gdy świat obchodzi 75. rocznicę podpisania tych ważnych konwencji, konflikt w Strefie Gazy jest tragicznym przykładem ciągłej walki o przestrzeganie zasad międzynarodowego prawa humanitarnego we współczesnych konfliktach.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Śledztwo w sprawie zabójstwa byłej premier Bangladeszu podczas zamieszek politycznych

Next Post

Houthi przejmują Biuro Praw Człowieka ONZ w Sanie w związku z nasilającymi się represjami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next