Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir wywołał poważne kontrowersje, opowiadając się za żydowską modlitwą w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie, miejscu o głębokim znaczeniu religijnym zarówno dla muzułmanów, jak i Żydów. Jego komentarze wywołały powszechne potępienie zarówno ze strony Palestyńczyków, jak i międzynarodowych obserwatorów, ponieważ miejsce to, znane Żydom jako Wzgórze Świątynne, od dawna stanowi punkt zapalny w konflikcie izraelsko-palestyńskim.
Podczas wtorkowej wizyty w tym miejscu, Ben-Gvir stwierdził, że Żydzi powinni mieć możliwość modlenia się na terenie kompleksu, bezpośrednio kwestionując istniejący od dawna status quo, który zezwala na wizyty Żydów, ale zabrania im modlitwy. Meczet Al-Aksa, który jest zarządzany przez jordańską fundację religijną znaną jako Waqf, jest czczony przez muzułmanów jako trzecie najświętsze miejsce w islamie. Dla Żydów Wzgórze Świątynne jest najświętszym miejscem, uważanym za lokalizację starożytnych żydowskich świątyń.
Premier Benjamin Netanjahu szybko zdystansował się od uwag Ben-Gvira, podkreślając, że nie będzie żadnych zmian w istniejących zasadach rządzących tym miejscem. „Nie ma prywatnej polityki żadnego ministra na Wzgórzu Świątynnym” – oświadczyło biuro Netanjahu, podkreślając, że status quo zostanie utrzymany.
Działania Ben-Gvira mają miejsce w szczególnie niestabilnym czasie, a trwająca wojna w Strefie Gazy zwiększa napięcia w całym regionie. Władze Autonomii Palestyńskiej potępiły jego wizytę jako celową prowokację, ostrzegając, że grozi ona szerszą eskalacją przemocy. Rzecznik palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa wezwał Stany Zjednoczone do interwencji, aby zapobiec wymknięciu się sytuacji spod kontroli.
Incydent ujawnił również głębokie podziały w prawicowym rządzie koalicyjnym Netanjahu. Ben-Gvir, który przewodzi jednej z religijno-nacjonalistycznych partii w koalicji, wielokrotnie ścierał się z innymi ministrami z powodu swojego twardego stanowiska, szczególnie w kwestiach związanych z terytoriami palestyńskimi i swobodami religijnymi.
Moshe Gafni, szef ultraortodoksyjnej partii Zjednoczony Judaizm Tory, skrytykował działania Ben-Gvira, stwierdzając, że jego wizyta w tak świętym miejscu była głęboko niestosowna. „Szkody wyrządzone narodowi żydowskiemu są nie do zniesienia, a także powodują bezpodstawną nienawiść w dniu zniszczenia Świątyni” – powiedział Gafni, odnosząc się do żydowskiego dnia żałoby, z którym zbiegła się wizyta Ben-Gvira.
Ta ostatnia kontrowersja przyczynia się do rosnących tarć w rządzie Netanjahu, który jest nękany wewnętrznymi sporami od czasu objęcia urzędu pod koniec 2022 roku. Pomimo tych napięć, kalkulacje polityczne jak dotąd utrzymywały koalicję w nienaruszonym stanie, a ministrowie tacy jak minister obrony Yoav Gallant nadal służyli jako przeciwwaga dla bardziej ekstremalnych elementów w rządzie.
Ponieważ sytuacja pozostaje napięta, społeczność międzynarodowa uważnie obserwuje sytuację, obawiając się, że jakakolwiek zmiana delikatnego status quo w Al-Aksa może mieć daleko idące konsekwencje dla i tak już niestabilnego konfliktu izraelsko-palestyńskiego.